Konec roku je pro mnohé ten správný čas pro zhodnocení uplynulých měsíců a přípravu seznamu předsevzetí na následující rok. Tato předsevzetí se často týkají fyzické činnosti, zbavení se zlozvyků, četby nepřečtených knížek nebo změny práce. Velký vliv na osobní život však mají také finanční návyky. Co v této oblasti Češi plánují na příští rok? Ti s finančními problémy hodlají ještě více kontrolovat své výdaje.
Vyplývá to z průzkumu skupiny KRUK mezi jejími klienty – dlužníky. Až 47 % respondentů průzkumu si myslí, že se Češi nadměrně zadlužují a přitom nemyslí na splácení závazků. Příliš často prý také nepromyšleně a impulzivně nakupují – to si myslí asi 45 % dotazovaných.
Téměř 25 % dotázaných poukazuje na problém vydání většiny vydělaných peněz hned po obdržení příjmu. Ve výsledku dalších 17 % dotazovaných soudí, že Češi příliš často připouští, aby jim před výplatou chyběly peníze. Více než 17 % dotazovaných také uvádí, že si lidé neodkládají žádné úspory „na horší časy”.
Nejvíce dotázaných, až 27 %, plánuje v novém roce systematicky kontrolovat svoje výdaje. Téměř 19 % dotazovaných chce šetřit na konkrétní cíl a 17 % „pro všechny případy”. Pouze zhruba pětina dotazovaných nemá do nového roku žádná finanční předsevzetí.
Ze stejného průzkumu vyplývá, že polovina respondentů utrácí všechny vydělané peníze. Neexistence úspor znamená, že tato neobvykle početná skupina může snadno skončit v dluzích, pokud se v jejich životě objeví neplánované výdaje. Kritickým měsícem často bývá prosinec – výdaje na Vánoce nebo dárky se snadno mohou vymknout kontrole.
Češi jsou prý obecně poměrně lehkovážní. Například stav konta kontrolují velmi sporadicky - téměř jedna třetina to dělá maximálně jednou za měsíc. Málokdo prý plánuje své výdaje na dobu delší než jeden měsíc dopředu. Část Čechů má místo toho dluhy, byť zpravidla naštěstí ne moc vysoké, protože nepřesahují deset tisíc korun.
„Výsledky průzkumu ukazují, že se většina z nás snaží pravidelně splácet dluhy a nevidí potřebu uvádět to mezi novoročními předsevzetími,“ vysvětluje Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK. „Stojí však za to si slíbit, že kdyby nastaly nějaké potíže s pravidelnou úhradou závazků, nebudeme se schovávat před zodpovědností. Nejlepší je spojit se s věřitelem nebo s firmou spravující dluh a společně hledat řešení problému. Dluh je vždy třeba uhradit a díky aktivitě a upřímnosti vůči věřiteli se spotřebitelé vyhnou zbytečným problémům či dodatečným nákladům v podobě úroků a nákladů na soudní a exekuční řízení,“ zdůrazňuje.