O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nenechte si ujít: Nové pozoruhodné IT produkty pro rok 2023
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Češi si v autobazarech často kupují drahá auta

Češi si pořizovali v bazarech na úvěr u Home Creditu v roce 2022 automobil s průměrnou hodnotou 474 tisíc korun. Ve srovnání s rokem 2019 se jedná o nárůst ceny takto nakoupeného automobilu o 58 %. Růst ceny je zřejmě mimo jiné ovlivněn i celkovým nedostatkem nových automobilů.

Meziročně vzrostlo v loňském roce financování nákupu ojetých vozů u Home Creditu o 27 %. Co se týče značek automobilů, jsou Češi poměrně konzervativní, stále vede Škoda následovaná Volkswagenem. Vyplývá to z údajů společnosti Home Credit, která je poskytovatelem spotřebitelských úvěrů. Průměrný věk kupovaného ojetého auta se výrazně nezměnil, pohybuje se okolo 6–7 let.

V loňském roce dosáhla průměrná cena zakoupeného vozu na úvěr u Home Creditu v autobazarech 474 tisíc Kč, Češi si ale půjčovali na tento nákup v poměru k ceně o něco méně a tento trend pokračuje. Také průměrná doba splatnosti se nepatrně zkracuje. Stáří vozu, které lidé financují úvěrem se stále drží mezi 6 až 7 lety a průměrný počet najetých kilometrů se pohybuje mezi 120 až 130 tisíci km.

Nejoblíbenější značky aut z druhé ruky

Škoda a Volkswagen se dlouhodobě pohybují mezi pěti nejoblíbenějšími značkami nakupovanými na úvěr u Home Creditu. Poslední 4 roky jsou na prvních dvou místech. Hyundai a Ford jsou od roku 2019 stálicí v první pětce populárních značek nakupovaných v autobazarech.

Jak vyplývá z dat Home Creditu, dieselová auta z autobazaru se nakupují na úvěr více než benzínová, jejich poměr byl v posledním roce 64 % z celkového prodeje a od roku 2019 se příliš nezměnil. „Popularita elektromobilů se zatím ve statistikách autobazarů příliš neprojevuje, což je dáno také tím, že starých elektromobilů, kterých se lidé chtějí zbavit se na trhu ještě tolik nevyskytuje. Ale určitě do budoucna očekáváme nárůst zájmu i o tuto kategorii vozů, která bude pravděpodobně spojena s poklesem poptávky po dieselových motorech,“ popisuje Luboš Ondrůj, ředitel divize Auto Business společnosti Home Credit ČR.

Podle údajů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly v loňském roce na financování ojetých automobilů nebankovní finanční společnosti prakticky stejně jako v roce 2021. Nákupy nových osobních automobilů na úvěr se v důsledku jejich nedostatku snížily v loňském roce meziročně o 2,5 %.

Zajímavosti ve financování ojetých vozů

„Nejdražším ojetým automobilem financovaným úvěrem u Home Creditu byl v loňském roce Rolls-Royce Wraith 6.6 V12 Black Badge z roku 2017, jeho pořizovací cena byla 7,5 miliónů Kč. Oproti tomu v roce 2019 se na první pomyslné příčce umístil Mercedes S Coupé C 217 S 63 AMG 4MATIC kupé z roku 2016 s pořizovací hodnotou 3 milióny Kč, který jsme financovali úvěrem,“ uvádí Luboš Ondrůj z Home Creditu ČR.

Koupě auta na úvěr je zpravidla investicí na několik let, proto je potřeba ji dobře zvážit. Tak jako platí u všech ostatních úvěrů, je nutno se zamyslet, kolik se bude měsíčně splácet, a počítat s rezervou, a ne vždy je nejnižší splátka tou nejlepší variantou. „Berte v úvahu, na kolik měsíců si půjčku berete, nízká splátka možná vypadá lákavě, reálně zhodnoťte svoje možnosti, a pokud je to možné, raději zvolte variantu kratšího období splácení, ale vyšší měsíční splátky, v celkovém důsledku vás úvěr vyjde laciněji,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.


(17. 4. 2023 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Já jsem si asi před 5 lety koupil 10 let staré auto a upřímně jsem s ním moc spokojený. Sice to nemá všechny moderní vychytávky, senzory a takové věci, ale to mi až tak nevadí. Třeba parkovacího asist...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6883)