Investiční crowdfunding zažívá v České republice rozkvět – za rok 2022 skrze něj proteklo přes 1 miliardu korun, v loňském roce to už bylo přes 3 miliardy. Z dostupných dat taktéž vyplývá, že až do roku 2030 crowdfunding poroste o 56 % ročně. Jenom za loňský rok přitom české platformy svým klientům vydělaly přes 300 milionů korun. Mimo to však Češi svými investicemi pomohli zafinancovat desítky developerských projektů a urychlit tak jejich výstavbu. Navíc k tomu není třeba být milionářem. Zástupci investičních firem upozorňují, že tento mladý typ investičního produktu umožňuje investovat již od několika stokorun.
„Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování. Důležité taktéž je, že nám a dalším hráčům na trhu lidé pomáhají realizovat developerské projekty, protože jim dokážeme zajistit rychlejší financování. Jen za loňský rok jich v Česku bylo celkově přes 100. V letošním roce odhadujeme, že to bude až třikrát víc,“ říká Alan Pock, spoluzakladatel a CEO platformy Investown.
Tento nový způsob investování má za sebou v poslední době růst. Jen v porovnání let 2022 a 2023 lidé do tohoto produktu poslali podle provozovatelů o 300 % více peněz. A proinvestovaná částka roste dle dostupných dat každým měsícem. Rychlý růst se očekává i do příštích let. Situace v Česku navíc ukazuje na to, že zde lidé stále mají rádi cihlu a střechu, tedy investice, za kterými jsou vidět hmatatelné, fyzické statky.
„Ačkoli lze crowdfundingovou platformu přizpůsobit prakticky čemukoli, s ohledem na investice jsou nejčastější reality. Dává to smysl, minimálně v Česku, kde je cítit láska k cihle. Lidé mají nástroj, jak investovat do nemovitostí už od několika stokorun, a také důkaz, že pro to není třeba být milionářem. Navíc s tím, jak se u spořicích účtů budou nadále snižovat úroky, stane se crowdfunding jednou z nejvýnosnějších investic v rámci minimálně rizikových produktů. Mimo zajímavé zhodnocení ale přinášíme i další inovace, například ‚okamžité úroky‘, kdy investor obdrží první výnos v řádu dnů po investici,“ doplňuje Pock.
Crowdfundingové, tedy hromadné financování může ovšem přinést i jiné výhody než finanční výdělky. Pro investory, developery ale i společnost samotnou může být jednou z cest, jak se dále rozvíjet. Mimo investice má totiž prakticky neomezenou škálu odvětví, na která se lze zaměřit. Známé jsou například charitativní počiny, podpora umělců či vývojářů nebo právě realitních projektů.