O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Češi loni poslali přes 3 miliardy korun do nemovitostí crowdfundingem

Investiční crowdfunding zažívá v České republice rozkvět – za rok 2022 skrze něj proteklo přes 1 miliardu korun, v loňském roce to už bylo přes 3 miliardy. Z dostupných dat taktéž vyplývá, že až do roku 2030 crowdfunding poroste o 56 % ročně. Jenom za loňský rok přitom české platformy svým klientům vydělaly přes 300 milionů korun. Mimo to však Češi svými investicemi pomohli zafinancovat desítky developerských projektů a urychlit tak jejich výstavbu. Navíc k tomu není třeba být milionářem. Zástupci investičních firem upozorňují, že tento mladý typ investičního produktu umožňuje investovat již od několika stokorun.

„Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování. Důležité taktéž je, že nám a dalším hráčům na trhu lidé pomáhají realizovat developerské projekty, protože jim dokážeme zajistit rychlejší financování. Jen za loňský rok jich v Česku bylo celkově přes 100. V letošním roce odhadujeme, že to bude až třikrát víc,“ říká Alan Pock, spoluzakladatel a CEO platformy Investown.

Skupinové financování pomáhá rozvoji

Tento nový způsob investování má za sebou v poslední době růst. Jen v porovnání let 2022 a 2023 lidé do tohoto produktu poslali podle provozovatelů o 300 % více peněz. A proinvestovaná částka roste dle dostupných dat každým měsícem. Rychlý růst se očekává i do příštích let. Situace v Česku navíc ukazuje na to, že zde lidé stále mají rádi cihlu a střechu, tedy investice, za kterými jsou vidět hmatatelné, fyzické statky.

„Ačkoli lze crowdfundingovou platformu přizpůsobit prakticky čemukoli, s ohledem na investice jsou nejčastější reality. Dává to smysl, minimálně v Česku, kde je cítit láska k cihle. Lidé mají nástroj, jak investovat do nemovitostí už od několika stokorun, a také důkaz, že pro to není třeba být milionářem. Navíc s tím, jak se u spořicích účtů budou nadále snižovat úroky, stane se crowdfunding jednou z nejvýnosnějších investic v rámci minimálně rizikových produktů. Mimo zajímavé zhodnocení ale přinášíme i další inovace, například ‚okamžité úroky‘, kdy investor obdrží první výnos v řádu dnů po investici,“ doplňuje Pock.

Crowdfundingové, tedy hromadné financování může ovšem přinést i jiné výhody než finanční výdělky. Pro investory, developery ale i společnost samotnou může být jednou z cest, jak se dále rozvíjet. Mimo investice má totiž prakticky neomezenou škálu odvětví, na která se lze zaměřit. Známé jsou například charitativní počiny, podpora umělců či vývojářů nebo právě realitních projektů.


(1. 4. 2024 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(7105)