Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) i další oborové asociace vyjadřují zásadní nesouhlas s průběhem středečního jednání výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny České republiky. Proč? K projednávání technické elektronovely byl podle nich ve formě přílepku připojen i návrh na zdražení poplatků za odpady, aniž by dostali příležitost k vyjádření zástupci odborné veřejnosti či oborových organizací, přestože byli řádně přihlášeni do obecné rozpravy.
ČAOH podle svých zástupců zvažuje, že se připojí k Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin a spolu s ním podá stížnost vedení Poslanecké sněmovny.
„Vypadá to, že se vracejí staré časy. Systémové projednávání zásadních legislativních změn na příslušných ministerstvech za přítomnosti široké odborné veřejnosti se u některých témat zřejmě nehodí, a proto se problémové body, které vyžadují kvalitní a objektivně propracované řešení a odbornou shodu, vkládají do zákonů cestou poslaneckých přílepků. Průběh středečního jednání vůbec neodpovídal tomu, jak se vyvíjí diskuze v pracovních skupinách na MŽP,“ říká Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH.
Ve třetí dekádě května proběhlo v parlamentu jednání výboru pro životní prostředí, na kterém měla být podle ČAOH projednávána pouze technická transpoziční elektronovela zákona o odpadech, která se podle MŽP měla zabývat jen novými požadavky evropské směrnice. Novela však nabobtnala nad její rámec a podle ČAOH obsahuje i ustanovení, která dále konzervují stávající neuspokojivý stav v oblasti sběru a recyklace elektrozařízení, a jde na ruku monopolním kolektivním systémům. Jedná se o stav, který prý dlouhodobě silně kritizuje např. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a kterým se zabýval i Nadační fond proti korupci.
Jaromír Manhart, ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí, znění novely podle ČAOH nejen odsouhlasil, ale podpořil také kontroverzní zdražovací přílepek, který načetl poslanec Ladislav Okleštěk. Zástupci přítomných asociací a svazů (ČAOH, SVDS, SPDS, SZE), kteří jsou zároveň členy odborných pracovních skupin na MŽP, nedostali podle ČAOH ve výboru parlamentu možnost se jak k novele, tak ani k narychlo načtenému přílepku vyjádřit, ačkoliv byli řádně písemně přihlášeni.
Dodejme, že Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) je zřejmě největší oborovou asociací v České republice, která sdružuje významné podnikatelské subjekty v oblasti využívání, odstraňování, svozu, sběru a recyklace odpadů. ČAOH na českém trhu působí již 17 let a v současnosti pod ni spadá více než 80 společností, které podnikají v odpadovém hospodářství. Cílem asociace je ochrana volného trhu a zdravého konkurenčního prostředí v odpadovém hospodářství ČR, podpora členských společností, ochrana zájmů původců odpadů (obcí, firem) a oprávněných osob, a to mimo jiné aktivní spoluprací na tvorbě právních předpisů, které ovlivňují podnikání v oblasti nakládání s odpady.