O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ceny nových bytů v Praze: Developeři zdražují

Téměř o šest procent se v uplynulém roce zvedla průměrná realizovaná cena u skutečně prodávaných nových bytů ve srovnatelných lokalitách. Přesto je cena nového bydlení stále o téměř 17 procent nižší než v době před ekonomickou krizí, kdy byly ceny nemovitostí na svých historických maximech. V prvním čtvrtletí letošního roku pokračuje vývoj cen podobným tempem jako loni. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti Central Group.


„Plošný meziroční růst cen o jednotky procent způsobily především vyšší náklady na stavební práce, které se postupně projevují v posledních dvou letech. Do prodeje byl navíc v uplynulém roce zařazen větší počet luxusnějších projektů blíže centru Prahy, což zahýbalo s průměrnými cenami mnohem výrazněji,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Celková průměrná cenová hladina nově nabízených bytů Central Group vzrostla meziročně o více než 14 procent, což je dáno právě zařazením luxusnějších projektů blízko centra do prodeje a částečně také příklonem poptávky k větším bytům. V současnosti se průměrná cena bytu pohybuje na úrovni 3,5 milionu korun včetně DPH a příslušenství.

Developeři si také dlouhodobě stěžují na komplikované stavební předpisy a zdržování při povolování nových staveb. I to byty výrazně zdražuje.

Cenové statistiky Central Group zahrnují aktuální prodejní data z uplynulého roku. Na rozdíl od různých průzkumů a statistik, které se na trhu objevují, a které operují povětšinou s nabídkovou cenou, tak podle developera jde o reálnější pohled na skutečný trh. Ani data ČSÚ, zahrnující tzv. realizované ceny, nejsou dle developera stejně aktuální. Statistici je totiž zaznamenávají v okamžiku vkladu kupní smlouvy do katastru, což se děje ve chvíli, kdy je stavba dokončena. K samotnému prodeji a zaplacení u většiny jednotek ale dojde obvykle již v průběhu výstavby.

Příklad z praxe

Příkladem může být velký projekt Central Group Residence Garden Towers na Žižkově, kde se byty začaly prodávat již v roce 2014, prodávaly se loni a budou se prodávat i letos. Ke vkladu do katastru ale dojde u všech 700 bytů až v okamžiku dokončení stavby, tedy v letošním roce, kdy katastr, a tedy i statistika ČSÚ, zaznamená ceny ze všech tří let prodeje. Při prodeji řádově 6500 bytů v Praze ročně tak tato jediná stavba – Residence Garden Towers – letos výrazně zahýbá se statistikou realizovaných cen bytů na celém trhu.

Průměrná cena za metr čtvereční vnitřní podlahové plochy bytu (bez DPH a příslušenství) činila dle developera v roce 2015 u skutečně prodaných bytů Central Group 41.806 korun. To je o 14 procent více, než v předchozím roce, ale stále o 17 procent méně, než se v průměru prodávaly byty v posledním předkrizovém roce 2008. Průměrná cena včetně DPH a příslušenství se v současnosti pohybuje u Central Group na úrovni 61.100 korun za m2, a to včetně exkluzivního projektu Rezidence Park Nikolajka, kde se metrové ceny luxusních střešních penthousů pohybují vysoko nad 100.000 za m2. Průměrná cena nových bytů Central Group je tak nižší, než je průměrná nabídková cena nových i starších bytů v Praze, která se podle aktuálně zveřejněné statistiky na serveru RealityMix.cz pohybuje na úrovni 64.450 korun za m2.

Absolutní ceny průměrných dispozic prodaných bytů společnosti Central Group dosahovaly dle její zprávy loni 2,3 milionu u bytů 1+kk, 3,3 milionu za 2+kk, 4,5 milionu za 3+kk a 5,8 milionu u 4+kk. Jedná se o konečné ceny včetně DPH a veškerého příslušenství. Mírně rostou i průměrné velikosti bytů. Běžné 1+kk od Central Group má dnes 35 m2, 2+kk má 58 m2, 3+kk 85 m2 a průměrný rodinný byt 4+kk má dnes 100 m2 vnitřní užitné plochy.


(14. 4. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2421)