O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Ceny nájemního bydlení v ČR po letech zase začínají růst

Cena nejpoptávanější dispozice 2+kk vychází v hlavním městě na 15 500 Kč, což je o 1 500 korun více než před rokem a o 500 korun více, než tomu bylo v posledním čtvrtletí uplynulého roku. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz. Nájemné v ČR zase začíná výrazněji růst.

Ceny dle UlovDomov zahájily mírný růst již během loňského podzimu. Vedle inflace, rostoucích úrokových sazeb hypoték a kupních cen nemovitostí sehrál ve vývoji cen svou roli i aspekt samotných pronajímatelů, kteří se snažili a dále snaží vrátit zisky alespoň na úroveň, na jakou byli zvyklí před pandemií covid-19. „V posledním březnovém dnu Česká národní banka dále zvýšila základní úrokovou sazbu na 5 procent a navíc od 1. dubna zpřísnila limity pro maximální zadlužení vůči příjmu a rovněž maximální poměr výše úvěru a hodnoty zástavy. Stále méně lidí tak dosáhne na vlastní bydlení a pravděpodobně se bude poohlížet po pronájmu,” upozorňuje Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz.

Analýza cen nájmů za první kvartál roku 2022 ukazuje, že jejich růst nebyl tažen menší nabídkou bytů. „Z inzerce za první kvartál vidíme, že majitelé v lednu a únoru nabízeli dostatek bytů. Tento fakt pomohl zmírnit již zmíněné další faktory působící na zdražování, jinak bychom mohli být svědky i vyšších čísel,” uvažuje Michal Hrbatý. „Když však oddělíme z dat za celý kvartál období před válkou a následující týdny, jen za březen ubylo v Praze 27 procent bytů. Jen díky lednu a únoru tak celý kvartál skončil pouze 2% poklesem nabídky,“ doplňuje Michal Hrbatý. Dle Hrbatého bude možné dopad geopolitického konfliktu na trh nájemního bydlení vyčíslit až po uplynutí dalších měsíců. „Část uprchlíků z Ukrajiny, která měla v České republice příbuzné, našla zatím azyl v jejich bytech. Lze očekávat, že tyto rodiny nebo jednotlivci budou po nalezení práce a začlenění svých dětí do školního systému hledat samostatné bydlení. Pro další vývoj poptávky po bytech je tedy klíčové, kolik lidí z Ukrajiny se rozhodne zůstat v České Republice trvale,“ říká Hrbatý.

2+kk v Praze za 15 500 Kč, v Brně 14 000 Kč

V Praze aktuálně vychází byt dispozice 2+kk průměrně na 15 500 Kč. Loni dali za byt stejné dispozice lidé 14 000 Kč. Meziročně zdražily i další dispozice, například 3+kk o 3 600 Kč. „Ceny bytů se liší dle lokalit a stavu bytů, na uvedené hodnoty je proto třeba nahlížet jako na medián cen,“ upřesňuje Michal Hrbatý z UlovDomov.cz. Zdražování řádově ve stovkách korun lze pozorovat i v dalších krajských městech, a to napříč všemi dispozicemi bytů. Za pronájem bytu 2+kk dají zájemci v Brně průměrně 14 000 Kč, v Ostravě 9 900 Kč a v Plzni 11 900 Kč měsíčně. Malý byt 1+kk vychází měsíčně v Brně v průměru na 10 000 Kč, v Ostravě na 6 500 Kč a v Plzni na 7 900 Kč. Větší byt s dispozicí 3+kk pak v Brně přijde na průměrných měsíčních 19 200 Kč, v Ostravě na 12 500 Kč a v Plzni na 14 500 Kč.

Pro majitele bytů má aktuální situace svůj líc i rub. Na jednu stranu mají hodně zájemců o byt a mohou si dovolit nabízet vyšší ceny. Na druhou stranu čeká řada majitelů ještě na opožděné platby z období koronaviru a všudypřítomná inflace dále ovlivňuje schopnost lidí platit včas své závazky. Ukrajinci se navíc přirozeně teprve začleňují do nových zaměstnání v České republice a stabilita jejich příjmu může být nižší. „Dle našich zkušeností se majitelé bytů začali potýkat s přeplněním bytů nad jejich přirozenou kapacitu, což zvyšuje riziko tzv. vybydlení. Dále čelí nejistotě, jak dlouho ukrajinští nájemníci v ČR zůstanou,“ říká Hrbatý.


(4. 5. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Upřímně, nechtěl bych v dnešní době shánět nějaký pronájem. Nám se povedlo před třemi lety sehnat nájemní byt v novostavbě a jsem za to rád. Je to za velice slušné peníze. Byt je navíc velice moderně ...
To si pak mám vybrat
To si pak má člověk vybrat, jestli vyjde lépe platit někomu nebo platit bance. Podmínky od banky jsou naprosto šílené, nájemné zase letí raketovou rychlostí nahoru. Jediný, kdo na to zapomněl jsou pra...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6457)