O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ceny letenek v ČR a ve světě: Nejsme nejdražší

Plánujete let na dovolenou nebo na služební cestu? Pak vás asi bude zajímat, jak jsou na tom ceny letenek v různých zemích. Analytici z Kiwi.com spočítali průměrnou cenu letecké přepravy v jednotlivých zemích a Česko skončilo na 25. příčce s průměrnou cenou 283 Kč/100km letu. Co to znamená v praxi pro váš let?

Destinací s nejlevnější leteckou přepravou je podle výsledků průzkumu Indie, kde průměrná cena nepřesáhla 79 Kč/100km. Naopak na posledním místě skončily Spojené arabské emiráty, kde cestující zaplatí v průměru 2 564 Kč/100km. Česká republika obsadila 25. příčku s průměrnou cenou letecké přepravy 283 Kč/100km.

 

„Protože si zakládáme na nabídce nejlepších cen letenek, realizovali jsme průzkum s cílem pomoci cestujícím najít nejvýhodnější lety. Index cen letecké dopravy je fascinující příručka, která ukazuje náklady na leteckou dopravu po celém světě. Veřejnost sice nemůže vidět, jak a kdy se cena letenek mění, ale aspoň si může zkontrolovat, které země jim umožní vytěžit maximum z jejich rozpočtu," tvrdí ředitel společnosti Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Do průzkumu byl zahrnut více než milion mezinárodních a vnitrostátních leteckých spojení v horizontu jednoho roku. Z nich byla vypočítána průměrná cena letu za 100 kilometrů pro 75 nejnavštěvovanějších zemí. Nejvíce navštěvované země jsou pak seřazeny podle průměrné ceny, a to od nejlevnějších po nejdražší.

Vybrané ceny letenek

A zde už jsou některé zajímavosti:

 

  • Nejlevnější letenky nabízejí (postupně) Indie, Malajsie, Rusko, Portugalsko a Indonésie. Nejdražší Japonsko, Nizozemí, Katar, Finsko a Spojené arabské emiráty.
  • Indie nabízí nejlevnější vnitrostátní lety s průměrnou cenou 55 Kč/100km u nízkonákladových aerolinií a 65 Kč/100km u klasických aerolinií.
  • Čína nabízí nejlevnější mezinárodní lety s průměrnou cenou 30 Kč/100km u nízkonákladových aerolinií a 69 Kč/100km u klasických aerolinií.
  • Spojené arabské emiráty nabízí nejdražší vnitrostátní lety s průměrnou cenou 4 400 Kč/100km u nízkonákladových aerolinií a 5 346 Kč/100km u klasických aerolinií.
  • Kanada nabízí nejdražší mezinárodní lety s průměrnou cenou 1 060 Kč/100km u nízkonákladových aerolinií a 2 296 Kč/100km u klasických aerolinií.

 

 

 

K výpočtu byly podle Kiwi.com použity miliony letů tradičních i nízkonákladových leteckých společností. Výpočet průměrné ceny vnitrostátní letecké přepravy spočíval v kalkulaci průměrných cen letů z hlavního do pěti dalších měst v rámci jedné země. Průměrná cena mezinárodní letecké přepravy byla vypočítána na základě údajů o cenách letů ze všech mezinárodních letišť v zemi do pěti největších leteckých uzlů. Všechny lety byly platné ke stejnému, případně nejbližšímu možnému datu odletu, a obsahovaly stejný letecký itinerář.


(29. 9. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2728)