O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Ceny bez DPH? Raději zapomeňte...

Na služby nabízené prostřednictvím internetu v Praze a Středočeském kraji se zaměřili v mimořádné kontrolní akci inspektoři ČOI. Jejím cílem bylo ověřit, jak jsou spotřebitelé informováni o podmínkách a ceně služeb např. když si chtějí objednat úklid domácnosti, přeložit dokumenty a podobně. Jako velký problém se ukázalo, že řada nabídek uváděla nekorektní cenu - bez DPH - a tím spotřebitele uváděla v omyl. Nabízející čeká správní řízení.

Česká obchodní inspekce, Inspektorát Středočeský a Hl. m. Praha se v rámci vlastní kontrolní akce zaměřil na kontrolu dodržování zákona o ochraně spotřebitele u poskytovatelů služeb, které si spotřebitel může objednat prostřednictvím internetu (např. překladatelské služby, úklid domácnosti a další). Cílem akce bylo zjistit stav na trhu a ověřit způsob poskytování informací o ceně nabízených služeb.

Zkontrolovány byly nabídky 6 firem, z nichž ani jedna neseznámila spotřebitele s cenou v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele. „Všechny poskytovaly neúplnou informaci o ceně svých služeb, neboť v ní nebylo započteno DPH. S těmito subjekty bude vedeno správní řízení a v kontrolách budeme pokračovat,“ řekl k výsledkům akce Jan Štěpánek, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Praze.

Vzhledem k četnosti zjištění rozhodl ředitel inspektorátu, že budou kontroly plnění informačních povinností o službách nabízených prostřednictvím internetu pokračovat.

Lze tedy rozhodně doporučit uvádět ve svých nabídkách - nejen na internetu - cenu včetně DPH, resp. obě ceny, tedy jak s DPH, tak bez ní. Podle dostupných informací šlo ve výše uvedených případech skutečně o snahu nabízejících získat neoprávněnou výhodu před konkurencí a zmást spotřebitele, nikoli o nabídku služeb speciálně zaměřenou na podnikatele, plátce DPH.


(23. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1469)