O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

ČBA varuje: Pozor na poplatky u Poplatkyzpet.cz

ČBA vydala prohlášení, podle kterého banky od počátku poplatkových sporů tvrdily, že postupují a budou postupovat v souladu s platným právem. Součástí toho je i respektování výroků nezávislých soudů. Advokátní kanceláře spolupracující s iniciativou Poplatkyzpet.cz v současnosti podle ČBA obesílají některé své klienty e-mailem, ve kterém je informují, že soud jimi iniciované řízení zastavil a také přiznal bance náhradu nákladů řízení. Co se děje?

Podle České bankovní asociace iniciativa Poplatkyzpet.cz zároveň klienty upozorňuje, že za ně dosud neuhradila náklady soudního řízení, což prý v minulosti opakovaně veřejně přislíbila. Namísto toho prý klamavě tvrdí, že k úhradě soudem přiznaných nákladů na soudní řízení nedošlo s ohledem na údajná opakovaná vyjádření bank, že tyto náklady nebudou po účastnících soudních sporů požadovat.

ČBA upozorňuje, že toto tvrzení iniciativy a jejích zástupců je zcela nepravdivé. Rešerší otevřených zdrojů je podle jejích zástupců možné zjistit, že banky nevydaly žádné stanovisko, v němž by připustily, že náhrady nákladů nebudou požadovat.

Pokud jsou soudem bankám náhrady nákladů přiznány, což se děje téměř ve všech případech, kdy banka byla zastoupena externím advokátem, tyto podle ČBA očekávají, že iniciativa Poplatkyzpet.cz, tedy především společnost BSP LP a AK Toman a partneři, dostojí svému závazku a tyto náhrady uhradí. K tomu se podle ČBA iniciativa Poplatkyzpet.cz veřejně zavázala v případě, že soud rozhodne v neprospěch žalující strany.

Iniciativa podle ČBA vystavuje své klienty dalšímu riziku vyplývajícího z toho, že se mohou na základě jejích tvrzení nechtěně dostat do prodlení s úhradou soudem předepsané částky. Doporučujeme tedy těm klientům, kterým byla soudem předepsána úhrada na základě prohraného sporu nebo stažené žaloby, aby se obraceli na iniciativu Poplatkyzpet.cz s žádostí o splnění jejích závazku za klienty tuto částku zaplatit.

ČBA dodává, že soudní spory ukázaly, že právní názor iniciativy byl od počátku nesprávný - a výsledek sporů nedal za pravdu ani jejich ostatním tvrzením. "Připomeňme, že iniciativa Poplatkyzpet.cz spolu s jejími advokáty a serverem Bankovnipoplatky.com klientům při náboru tvrdila, že nehrozí, že soudy bankám v případě neúspěchu klientů přiznají náhradu nákladů řízení. To naopak soudy bankám přiznávají a jejich právní názor je potvrzen i rozsudky odvolacích soudů. Iniciativa je tak obětí svých klamavých tvrzení a nyní čelí svému závazku, který může dosáhnout až několika desítek milionů korun. Postup iniciativy lze označit za snahu vymanit se z povinnosti úhrady nákladů právního zastoupení, k čemuž se veřejně zavázala, a to použitím nepravdivých tvrzení," uvádí se ve zprávě ČBA.


(25. 11. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1541)