O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Časté chyby v Ohlášeních členů nadnárodních skupin podniků

Každý český daňový subjekt, který je součástí nadnárodní skupiny podniků, jejichž společné výnosy za celou skupinu přesahují 750 milionů EUR, musí v rámci automatické výměny informací nově podávat tzv. Ohlášení, a to prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu. Finanční správa teď upozornila na časté chyby v těchto Ohlášeních.

Ohlášení se podává nejpozději do konce účetního období, za které se sestavuje konsolidovaná účetní závěrka skupiny podniků. První Ohlášení měla být podána do 31. října 2017, pokud první vykazované účetní období končilo před tímto datem. Tuto novinku přinesla novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, tzv. Country by Country Reporting (CbCR).

Do konce října podaly daňové subjekty zhruba 3,5 tisíce Ohlášení. Po prvním vyhodnocení však byly u řady z nich identifikovány dva základní problémy:

Ohlášení bylo podáno do datové schránky správce daně, tj. Specializovaného finančního úřadu, ačkoli podle zákona mělo být podáno prostřednictvím aplikace EPO, dostupné na Daňovém portále na internetových stránkách Finanční správy daneelektronicky.cz.

Více daňových subjektů patřících do jedné skupiny podniků v Ohlášení chybně identifikovalo, že budou podávat Oznámení neboli „report“ (tedy zprávu za celou skupinu podniků). Oznámení či „report“ však může podle FS ČR podat za celou skupinu vždy jen jedna určitá entita v rámci skupiny, tuzemská či zahraniční. Ostatní „report“ nepodávají.

V případě zjištění výše popsaných chyb bude daňový subjekt kontaktován správcem daně a neformálním způsobem vyzván k nápravě.

FS upozorňuje, že pokud budou opravená Ohlášení podána do konce letošního roku řádným způsobem (byť dodatečně), nebude správce daně pozdní Ohlášení pokutovat. „Jedná se o zcela novou povinnost a považujeme tudíž za správné, aby Finanční správa v počátku aplikační praxe poskytla daňovým subjektům určitou míru tolerance při kontrole plnění těchto povinností," poznamenal Martin Janeček, generální ředitel Finanční správy.

Stejně bude Finanční správa postupovat i v případě, kdy dojde k pozdnímu podání Ohlášení z důvodu nejasností, kdy není dosud zveřejněn definitivní seznam jurisdikcí, které se přihlásily k CbCR, a nemusí být tedy zřejmé, která z entit v rámci skupiny podniků má oznamovací povinnost (bude reportovat).


(27. 11. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3595)