O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Byznys s konopím rychle roste! Máme podrobné informace...

Konopný byznys ve světě doslova kvete, tedy tam, kde je legální. Své o tom ví i tuzemská společnost Carun Pharmacy, jejíž produkty se prodávají také v Londýně či v Polsku. A míří i mimo EU. Pojďme se společně podívat, jak to s využitím konopí a s byznysem kolem něj vypadá u nás i ve světě.

Je známo, že konopí je významné pro farmaceutický průmysl a léčbu těžce nemocných lidí. Pacienti trpící roztroušenou sklerózou či revmatismem se částečně dočkali i u nás. Konopí vyšlo z ilegality (první významnější krůčky se ovšem udály již od dubna 2013).

Léčebné konopí je dostupné na elektronický lékařský předpis v omezeném množství 30 gramů povolené měsíční dávky. Registr výdejů v lékovém ústavu spustili koncem loňského roku. Praxe? Konopí si v české lékárně podle dostupných informací koupilo zhruba 10 pacientů.

Důvodem je vysoká cena. Gram dováženého konopí z Nizozemska stojí kolem tří set korun. Nedotují jej totiž pojišťovny. Konopí je bráno jen jako podpůrná léčba na zmírnění těžkostí dospělých, kteří trpí rakovinou, sklerózou či AIDS.

Tisíce lidí, kteří si léčí nebo tlumí bolesti, si zelený lék zřejmě stále raději pokoutně pěstují sami nebo opatřují na černém trhu. U pěstování náklady podle odborníků nepřesáhnou 50 korun na gram a na ulici za stejné množství dají kolem dvou stovek.

Konopí - co lze očekávat

Předepsat mohou konopí k léčbě jen specializovaní lékaři v rámci ústavní léčby. Znalosti o účincích jsou zatím rovněž omezené, a tak raději předepisují staré osvědčené farmaceutika.

Očekává se, že cenu sníží oficiální domácí pěstitel marihuany. Český státní ústav pro kontrolu léčiv však až nedávno uzavřel tendr. Vítěz tendru Elkoplast Slušovice nabízí cenu zhruba 68 korun za gram. Firma je zároveň držitelem dovozní licence na konopí z Nizozemska, které jediné splňovalo složité podmínky dané vyhláškami. Udělených licencí by mělo být postupně více, mluví se v první vlně o dvou až třech.

Po více než dvou letech tak budou mít pacienti možná legální alternativu. Vypěstování trvá několik měsíců a může být i vítanou novinkou, že by se povolené množství měsíční dávky pro pacienty mohlo zvýšit až na dostatečnějších 170 gramů na měsíc.

Byznys s konopím: V ČR až 1,4 miliardy korun

Společně s udělením licence se tak podpoří rozjezd konopného byznysu. I když asi nedosáhne miliardových obratů, jako v USA, kde je nyní konopí hitem. Investoři se do něj v Americe hrnou, protože nabízí velké příležitosti do budoucna. U nás není zatím ani schválené pěstování konopí na export, což by významně příjmy zvýšilo.

Kolik bude zákazníků? To není tolik jasné, ale potenciálně zřejmě desetitisíce. Kupříkladu roztroušenou sklerózou trpí v Česku asi 20 tisíc lidí. Další desetitisíce trpí nemocemi jako rakovina, AIDS či revma, na které je rovněž možné konopí předepisovat. Ne všichni ale asi půjdou pro konopí do lékárny.

Pokud bychom počítali s 10 tisíci pacienty při nynější povolené dávce 30 gramů za měsíc, tak za rok budou činit tržby z prodeje při ceně 68 korun zhruba 245 milionů korun. Pokud se zvýší dávka na 170 gramů, tak rozjetí byznysu přinese téměř 1,4 miliardy korun.

Elektronické recepty jsou však překážkou - používá je minimum lékařů a ani budoucnost jim zřejmě není nakloněna. Ministerstvo zdravotnictví se k nim nestaví vstřícně. Povinnost nahradit papírové se odložila až na rok 2018.

Legální byznys u nás kvete už nyní

Už dnes však desetitisíce lidí využívá konopnou péči, pod niž spadají kosmetické, potravinové i léčebné produkty a přípravky pro konopné lázně. Jsou založené na výrobě z konopí s nízkou hladinou THC, ale vysokou mírou dalších účinných látek.

Jiří Stabla, zakladatel v jedné z Konopných lékáren. Foto: David Jursa
Jiří Stabla, zakladatel v jedné z Konopných lékáren. Foto: David Jursa
A to pod značkou Carun, kterou založili partneři Jiří Vlk a Jiří Stabla z Ostravska před zhruba šesti lety. Za tu dobu se hodně změnilo a rostlina už v Česku nepatří mezi striktně zakázané. V současné době je na české trhu 16 konopných produktů, jako třeba masti, mycí gel, ústní voda či sirup a semínko.

K dostání jsou na webech firmy nebo v síti franšízových konopných lékáren po celé republice. Otevřelo jich už více než dvě desítky na atraktivních místech jako Václavské náměstí, Karlovy Vary či zámek Konopiště. O spolupráci může zažádat každý a konopný boom se odráží i na počtu nově otevřených konopných lékáren.

Další lékárny vznikly dle franšízového konceptu v Polsku, Velké Británii přímo v Londýně. Rozjíždí se spolupráce s USA, Francií, Německem, Španělskem, Itálií či Rakouskem. Uvažuje se o Rusku či arabských zemích.

Například zájem v Polsku je podle zakladatelů ohromný. „Máme velkou podporu veřejnosti. Evidujeme až několikanásobně vyšší zájem o konopné produkty než v Česku,“ komentuje situaci zakladatel Carun Pharmacy Jiří Stabla a dodává, že jedním z možných důvodů je rozdílná legislativa mezi oběma zeměmi, kdy v případě Polska, je držení konopí bráno jako trestný čin, na rozdíl od České republiky, kde se jedná o přestupek. Přísnější pravidla tak vyvolávají větší zájem o legální produkty. Otevřít by mělo až 25 poboček.

Velké byznys vzory? Kanada a USA

Jakých obřích rozměrů může konopný byznys dosáhnout, dokládají země jako Kanada a Spojené státy. Tam jsou v pěstování a prodeji léčebného konopí o mílové kroky napřed.

V Kanadě působí několik firem, které mají licenci na pěstování a nahradily tak stovky malých pěstitelů. Zlepšila se kontrola produkce. Společnosti dodávají na trh ročně desítky tisíc kilogramů konopí v ceně kolem 10 dolarů za gram. Tržby se pohybují ročně ve stovkách milionů.

Budoucí perspektiva vypadá příznivě. V Kanadě je registrováno asi 40 tisíc pacientů, kteří mají povoleno konopí užívat k léčbě. Spotřeba se bude podle vládních odhadů dále zvyšovat. Do deseti let až na půl milionu uživatelů. To se líbí investorům a tak firmy neměly ani problém získat do startu potřebný kapitál.

Firem s požadovanou licencí ale může být do budoucna více, alternativou je také legální dovoz ze zahraničí. Třeba z Uruguaye. Tam bylo jako v první zemi na světě zcela legalizováno držení, pěstování i prodej konopí. Cílem prý bylo zlikvidování černého obchodu s drogou a přetnutí pašeráckých stezek z Paraguaye, ale brzy to může být právě ta země, která se s Kanadou v konopí protne. Jejich náklady na pěstování gramu se rovnají jednomu dolaru. Podle odhadů je roční spotřeba v zemi kolem 20 tun a pravidelných uživatelů je na 120 tisíc. K podobnému kroku dekriminalizace se chystají i další jihoamerické státy.

A USA? Ačkoli federální vláda konopí stále pokládá za drogu a řadí je do stejné kolonky jako kokain, už kolem dvou desítek států povolilo jeho lékařské využití. Colorado, Washington Oregon a Aljaška navíc zlegalizovalo i rekreační užívání. Koupíte jej ve specializované prodejně, musíte být ale plnoletý (21 let).

Konopný byznys dokonce podle některých údajů překonává růst trhu s chytrými mobilními telefony a je jedním z nejrychleji rostoucích odvětví v USA. Tržby pěstitelů, prodejců a dodavatelů vybavení do pěstíren roste v řádu miliard dolarů. Potenciál tak láká velké množství investorů, což zvedlo i akcie firem, které se zabývají pěstováním, výrobou či prodejem technologií a hnojiv, až o tisíce procent. Podle průzkumů veřejného mínění se tolerance zvyšuje a tak je budoucnost optimistická. Rozroste se počet států, které konopí povolí i pro rekreační užívání. Celkový objem konopného trhu by mohl během několika let přesáhnout 10 miliard dolarů. Jen v loňském roce dosáhl zhruba 2,6 miliardy dolarů a téměř se zdvojnásobil od roku 2013.

Kriminalita neroste (poklesla o 10,1 procent v porovnání s předloňským rokem) a naopak rostou příjmy do státní kasy. V Coloradu se vybralo na daních z prodeje konopí v uplynulém roce kolem dvou miliard korun a ušetřili tak i policisté a kriminalisté.

Určitým vzorem pro zastánce tohoto byznysu v Česku je Izrael. I proto, že tam působí náš přední vědec zabývající se konopím, doktor Lumír Ondřej Hanuš. Na tamním trhu však panují přísné omezení. Vydávat recepty na konopí může jen zhruba dvacítka lékařů. Léčí se jím přesto 18 tisíc pacientů. Léčbě konopí a vlivu na člověka se významně věnují izraelské univerzity.

Svět a byznys s konopím

Lze očekávat, že marihuanový byznys má dobře nakročeno. Masivně se zřejmě začne využívat THC v medicíně a další uvolňování omezení podpoří nástup tolerantnější generace.

Seznam některých zemí, kde je léčba konopím dle dostupných informací nějakým způsobem uzákoněna, a jejich porovnání s ČR (na celém světě však existují omezení a kontroly):

Kanada: léčebné konopí je povolené v celé zemi, nepovoluje se samopěstitelství a systém se přesouvá k modelu několika státem licencovaných pěstitelů a distribuci přes lékárny, podobně jako u nás. Sehnat lze ve specializovaných prodejnách (např. Vancouver).

USA: léčebné konopí povoluje kolem dvou desítek států. Každý stát se řídí mírně odlišnými pravidly. Legální pro užívání a držení pro osobní potřebu je ve státech Aljaška, Washington, Colorado a Oregon, District of Colombia – Washington DC (i rekreační užívání) a brzy Kalifornie.

Jamajka: dekriminalizace malého množství konopí a regulace konopí pro lékařské účely.

Mexiko: dekriminalizace konopí.

Kostarika: konopí je dekriminalizované v celé zemi bez omezení držení.

Uruguay: úplná legalizace celého výrobního a spotřebního procesu. Léčebné konopí zavedli společně s legalizací konopí pro rekreační účely jako první v novodobé historii. Systém distribuce je podobný jako v Česku – přes lékárny na lékařský předpis. Uživatelé jsou v databázi.

Kolumbie: konopí je dekriminalizované, ale omezené množstvím držení.

Ekvádor: existuje zákonný limit osobního držení. Jinak je konopí nezákonné.

Nizozemsko: Už v roce 2001 zavedlo systém předepisování a vydávání léčebného konopí v lékárnách. V takzvaných „coffee shopech“ si nemocní mohou legálně vybrat z výrazně širšího spektra odrůd za podobnou cenu jako v lékárnách.

Německo: dováží se léčebné konopí z Nizozemí, Ústavní soud dovolil v individuálních případech ekonomicky slabým pacientům samopěstitelství.

Španělsko: umožňuje pacientům, aby si léčebné konopí pěstovali sami. Pacienti se proto sdružují do „konopných klubů – cannabis social clubs“, kde jeden pěstitel dodává léčebné konopí pro zhruba 30 dalších. Konopí je sice dostupné, ale není zaručena jeho kvalita a nad léčbou nemá přehled lékař.

Švýcarsko: dosavadní systém tolerovaných pololegálních „konopných klubů“ bude v důsledku kladného výsledku referenda transformován v medicínský systém se zapojením lékáren a klinik s kombinací dovozu a domácího pěstování.

Rakousko: podává léčebné konopí pouze hospitalizovaným pacientům v rámci výzkumných projektů, konopí pěstuje stát v jedné pěstírně.

Chorvatsko: prodej konopí je nezákonný. Malé množství v osobním vlastnictví se trestá pokutou.

Estonsko: držení konopí nad limit je nezákonný.

Rumunsko: legalizovalo pěstování a používání léčebného konopí, systém ale ještě není v provozu, protože chybí vyhlášky.

Portugalsko: dekriminalizované pro osobní potřebu do povoleného množství.

Belgie, Itálie, Francie, Finsko, Dánsko a další skandinávské země kromě Švédska dovážejí léčebné konopí od nizozemského monopolního pěstitele za cca 10 euro za gram.

Ukrajina: zakázán prodej, ale je možné vlastnit omezené množství konopí.

Izrael: původně Ústavní soud povolil pro pacienty samopěstitelství, po 19 letech se systém začal transformovat a nyní je velmi podobný českému. Zákony jsou velmi striktní.

Indie: povoluje léčbu konopím a opiem v tradičním léčitelství, konopí se používá i na klinikách.

Bangladéš a Severní Korea: legální v rekreačním užívání a držení pro osobní potřebu.

Pákistán: pěstování je povolené, ale ne užívání.

Kambodža: konopí je rozšířené, jsou i specializovaná místa označená jako „happy restarant“, nabízí se jídlo s konopím.

Nepál: konopí používané pro náboženské účely.

Austrálie: podobně jako v USA je v některých státech konopí dekriminalizované a v jiných ne.

Ilegální ale tolerované (možno užívat např. doma pro osobní potřebu, omezené množství, není ale povolen prodej, a většinou ani pěstování): např. Rusko, Argentina, Peru, Brazílie.

Přísné: Arabské země, Čína, Norsko, Švédsko, státy východní Evropy.

(Zpracováno s využitím materiálu dodaných Carun.cz)


(29. 7. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Taky jsem si všiml, že je to konopí čím dál rozšířenější. Hlavně teda od té doby, co se ukázalo jaké výhody může mít užívání CBD. Sám doma také mám CBD olej. Co jsem ale třeba nevěděl je, že už dnes e...
Já se tomuto třeba vůbec nedivím. Sám jsem si v poslední době CBD také hodně oblíbil. Měl jsem dlouho problémy se spánkem, tak jsem CBD začal brát právě kvůli tomu. Prvně jako olej a teď jsem si dokon...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1978)