O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Byznys předváděcích akcí: Nyní i anonymně a bez oprávnění

S novelou zákona o ochraně spotřebitele přibyly společnostem pořádajícím organizované předváděcí akce nové informační povinnosti. Česká obchodní inspekce se však podle svých zástupců stále častěji setkává s nedodržováním těchto povinností nebo jejich obcházením. Některé společnosti nejen neplní ohlašovací povinnost o konaných akcích, ale nevydávají ani spotřebitelům kupní smlouvy o uskutečněném prodeji. A další problémy?

Podle zjištění České obchodní inspekce je důvodem nevydávání kupních smluv to, že některé společnosti nejsou řádně registrovány a podnikají bez oprávnění. ČOI proto považuje za důležité spotřebitele před účastí na podobných akcích varovat. V případě koupě zboží bez smlouvy od fiktivního podnikatele jsou spotřebitelská práva, zejména při snaze odstoupit od smlouvy anebo práva z vadného plnění, nevymahatelná. Jediná účinná obrana je na akce nechodit a smlouvy neuzavírat.

Inspektorát České obchodní inspekce v Severních Čechách řeší podle svých zástupců v současné době několik podnětů spotřebitelů na společnost Trendy s. r. o. Tato společnost podle nich dle registrů podnikajících osob vůbec neexistuje, přesto čile působí na trhu a bezostyšně načerno pořádá předváděcí akce. Pracovníci této společnosti pod různými záminkami oslovují na ulicích větších měst zejména spotřebitele důchodového věku a snaží se získat jejich osobní údaje – jméno, adresu a telefonní číslo. Následuje telefonické pozvání na předváděcí akci do sálu pronajatého v místní restauraci.

Zásadní problémy

Inspektoři také zjišťují, že s majiteli nebo provozovateli zařízení, k němuž sál náleží, jsou dohodnuty podmínky pronájmu telefonicky nebo je sál objednán e-mailem podepsaným např. nejčastějším příjmením Novák. E-mailová adresa i telefonní číslo jsou následně nefunkční, takže nelze zpětně zjistit, kdo si sál pronajal. Tyto předváděcí akce zásadně nejsou České obchodní inspekci hlášeny.

Podle výpovědí účastníků jsou na těchto akcích uzavírány kupní smlouvy, na nichž chybí jméno a identifikace prodávajícího, případně nejsou smlouvy vypracovávány vůbec. Kupujícím je slibováno, že jim bude kupní smlouva předána dodatečně, což se neděje.

Varování spotřebitelů

ČOI proto upozorňuje spotřebitele, aby na těchto nezákonných předváděcích akcích nepodléhali lákavým nabídkám a nákupy bez řádných písemných smluv zásadně neuzavírali. Následně nebudou mít totiž možnost od takové koupě odstoupit, ani zakoupené zboží reklamovat. Nebude-li poškozenému spotřebiteli známa identita prodávajícího, bude v případě následného soudního sporu v nevýhodě, neboť i nesporné porušení zákona nebude komu prokázat.

Vzhledem k tomu, že podobných nelegálně podnikajících firem, které pořádají předváděcí akce a snaží se vylákat peníze od seniorů, může být více, doporučuje Česká obchodní inspekce na tyto anonymní akce nechodit a žádné smlouvy neuzavírat ani nepodepisovat.


(20. 5. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1115)