O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Byznys budoucnosti - díky moderním technologiím

Moderní informační technologie zásadně mění naše životy a k ještě intenzivnějším změnám nepochybně dojde v následujících letech. Všechny uvedené proměny se ale nějakým způsobem odrážejí i ve světě byznysu. Pojďme se společně podívat na to, jaký budoucí vývoj očekávají významní analytici.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Přelom roku je vždy obdobím, kdy se vynořují různé přehledy, shrnutí a analýzy - včetně analýz možných cest budoucího vývoje. Stalo se již tradicí, že analytici společnosti Gartner zveřejňují přehled nejvýznamnějších strategických technologických trendů pro nadcházející rok. Nejinak je tomu ani pokud jde o rok 2016.

Níže uvedné trendy by podle analytiků mohly mít významný dopad na naše životy i na byznys řady společností. Pojďme se na ně podívat.

Pokrok ve vývoji materiálů pro 3D tisk

Příští rok se podle Gartneru prodá téměr půl milionu 3D tiskáren, cca dvojnásobek oproti množství předpovídanému na rok 2015. Pokroky ve 3D tisku umožňují používat stále širší škálu materiálů, a to včetně niklu, uhlíkových vláken, skla, vodivého inkoustu, farmaceutických nebo bilogických materiálů. Tyto inovace zvyšují rozmanitost produktů, které lze prostřednictvím 3D tiskáren vyprodukovat, a současně s tím i poptávku po těchto zařízeních.

 

Sítě chytrých zařízení

Stále poroste počet zařízení, ze kterých jsme schopni přistupovat k aplikacím a informacím, komunikovat s lidmi, vládními organizacemi i firmami. Tato síť zařízení (Device Mesh) zahrnuje nejen chytré telefony nebo nositelnosti (wearables), ale stále častěji i chytrou spotřební elektroniku, chytré automobily nebo senzory internetu věcí.

Informace o čemkoli

Vše v digitální síti tvoří, používá a přenáší digitální informace. Dávno přitom už nejde jen o text, obraz a zvuk, zahrnuta jsou data z nejrůznějších senzorů a vše bude možno interpretovat v odpovídajícím kontextu. Nové technologie umožní tato komplexní data lépe analyzovat a vytvářet sofistikovanější závěry.

Stroje, které se učí

V rámci pokročilého strojového učení (Advanced Machine Learning) se technologie hlubokých neurálních sítí (deep neural nets, DNNs) posouvají do roviny, kdy vznikají systémy schopné autonomního učení se a do jisté míry „vnímání“ daných výseků světa. Exploze dat znesnadňuje jejich efektivní analýzu, ale právě DNN řešení budou schopna přinést takovou míru automatizace zpracování dat, která povede k jejich výrazně efektivnějšímu využití. Analytici Gartneru také odhadují, že v roce 2018 bude pětina veškerého „byznys“ obsahu generována stroji.

Strojové učení dá vzniknout stále širšímu spektru chytrých strojů – včetně robotů, autonomních vozidel. osobních digitálních asistentů nebo digitálních poradců, kteří budou schopni fungovat autonomně – zcela, nebo z velké části. Fyzická zařízení si zpravidla získávají více pozornosti, nejprve lze ale čekat významný dopad ze strany těch softwarových – jako jsou Google Now, Cortana Microsoftu nebo Apple Siri. V roce 2020 se podle Gartneru pěti procent všech ekonomických transakcí aktivně zúčastní autonomní softwaroví agenti. A již o dva roky dříve bude celosvětově na 3 miliony zaměstnanců dohlížet robotický šéf.

Přizpůsobivé systémy i bezpečnost

Komplexnost digitálního byznysu a algoritmické ekonomiky spolu s rostoucím „průmyslem hackerů“ zásadně zvyšuje riziko pro bezpečnost organizací. I díky rostoucímu využití cloudových řešení se stávající ochrana hranic IT firmy a ochrana založená na pravidlech stanou neúčinnými. Pomoci má inteligentní bezpečnostní architektura, která se sama přizpůsobuje hrozbám, a to například díky pečlivé analýze chování různých entit v síti. Mimochodem – pokud jde o ona rizika – do konce roku 2018 prý zaznamená pětina chytrých budov nějakou formu digitálního vandalismu.

Digitální síť a chytré stroje, mají-li být efektivně využity, kladou významné požadavky na výpočetní architekturu organizací. Požadovanou kapacitu mohou podle analytiků dodat vysoce výkonné a velmi efektivní neuromorfní architektury. Ty stojí na FPGA (field-programmable gate arrays) a jsou schopny dosáhnout při slušné energetické efektivitě výkonu více než jeden teraflop. Systémy založené na využití neuromorfní architektury a FPGA budou fungovat podobně jako mozek živých organismů a umožní směstnat vysoký výpočetní výkon do malých a úsporných zařízení.


(4. 1. 2016 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Byznys v roce 2016: Růst ekonomiky i nové technologie

Světové ekonomice by se v roce 2016 mělo podle většiny ekonomů dařit, nezaměstnanost v ČR by se měla držet na...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:



Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2257)