O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Byznys a zdraví: Vytiskněte si své nové zuby

Technologie 3D tisku se rychle dostávají z pozice, v níž byly vnímány jako něco nového, ba exotického, do stavu, kdy jsou běžně používány v řadě odvětví. Jedním z těch velmi nadějných je zdravotnictví. Upozorňuje na to i nová zpráva společnosti Gartner.

V aktuálním popisu takzvaného hype cyklu pro 3D Printing sice analytici Gartneru označují pohled lidí na 3D tisk medicínských agregátů jako plný přehnaných očekávání, jedním dechem ale dodávají, že řada aplikací 3D tisku ve zdravotnictví je již naprosto reálných a mnohé se stávají de facto normou. Jako příklad uvádějí dodavatele naslouchátek, kteří jsou již běžně schopni dodat své produkty uzpůsobené velikosti a tvaru klientova ucha. Další na řadě pak podle nich budou zřejmě dentální implantáty.

Slibné jsou podle analytiků i první testy personalizovaných kolenních a kyčelních kloubů, což je, mimochodem, podle jejich údajů trh o objemu 15 miliard amerických dolarů. Ukazuje se přitom, že klouby na míru vykazují u náročnějších operací vyšší míru úspěšnosti než klasická unifikovaná řešení. Gartner odhaduje, že do běžné praxe se kolenní a kyčelní klouby vytištěné na 3D tiskárnách dostanou během dvou až pěti let.

Za tímto horizontem, s odhadovanou dobou nasazení mezi pěti až deseti lety, se pak pohybuje bioprinting. Úspěšné využití 3D tiskáren k tvorbě živých tkání ovšem předpokládá ještě vyřešení řady problémů.

Zdravotnictví je pro high-tech významným oborem nejen pokud jde o 3D tisk. Za zmínku stojí třeba i předpokládaná integrace biočipů do mobilních telefonů. Nabídnout by v dohledné době měly schopnost pokročilého monitoringu zdravotního stavu kohokoli z nás.

Vzhledem k důležitosti, jakou pro nás naše zdraví má, je zřejmé, že jde o oblast s výrazným obchodním potenciálem. Že nové technologie přinášejí naději na kvalitnější život, pak asi netřeba zdůrazňovat.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(5. 10. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2107)