Technologie 3D tisku se rychle dostávají z pozice, v níž byly vnímány jako něco nového, ba exotického, do stavu, kdy jsou běžně používány v řadě odvětví. Jedním z těch velmi nadějných je zdravotnictví. Upozorňuje na to i nová zpráva společnosti Gartner.
V aktuálním popisu takzvaného hype cyklu pro 3D Printing sice analytici Gartneru označují pohled lidí na 3D tisk medicínských agregátů jako plný přehnaných očekávání, jedním dechem ale dodávají, že řada aplikací 3D tisku ve zdravotnictví je již naprosto reálných a mnohé se stávají de facto normou. Jako příklad uvádějí dodavatele naslouchátek, kteří jsou již běžně schopni dodat své produkty uzpůsobené velikosti a tvaru klientova ucha. Další na řadě pak podle nich budou zřejmě dentální implantáty.
Slibné jsou podle analytiků i první testy personalizovaných kolenních a kyčelních kloubů, což je, mimochodem, podle jejich údajů trh o objemu 15 miliard amerických dolarů. Ukazuje se přitom, že klouby na míru vykazují u náročnějších operací vyšší míru úspěšnosti než klasická unifikovaná řešení. Gartner odhaduje, že do běžné praxe se kolenní a kyčelní klouby vytištěné na 3D tiskárnách dostanou během dvou až pěti let.
Za tímto horizontem, s odhadovanou dobou nasazení mezi pěti až deseti lety, se pak pohybuje bioprinting. Úspěšné využití 3D tiskáren k tvorbě živých tkání ovšem předpokládá ještě vyřešení řady problémů.
Zdravotnictví je pro high-tech významným oborem nejen pokud jde o 3D tisk. Za zmínku stojí třeba i předpokládaná integrace biočipů do mobilních telefonů. Nabídnout by v dohledné době měly schopnost pokročilého monitoringu zdravotního stavu kohokoli z nás.
Vzhledem k důležitosti, jakou pro nás naše zdraví má, je zřejmé, že jde o oblast s výrazným obchodním potenciálem. Že nové technologie přinášejí naději na kvalitnější život, pak asi netřeba zdůrazňovat.
Petr Mandík, editor OnBusiness.cz