O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Byty v Praze je často třeba koupit ještě na papíře

Velká poptávka po novém bydlení, nedostatečná nabídka v důsledku pomalého povolování a vnímání koupě nemovitosti jako investice do budoucna. Kombinace těchto faktorů vede v hlavním městě k tomu, že se většina rezidenčních projektů prodá ještě před dokončením. Vyplývá to ze zkušeností největšího rezidenčního stavitele Central Group. Tento postup ale má i svá rizika.

„Poslední projekt, který máme čerstvě k nastěhování, jsou Zahrady Bohdalec v Praze 4. Je sice právě dokončený, ale už je kompletně vyprodaný,“ ilustrovala velký zájem o nové bydlení v Praze výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Podobně jako v pražské Michli byly byty z více než 90 procent vyprodané ještě před dokončením například v projektech Pitkovické zahrady a Javorová čtvrť II. v Praze 10, Letňanské zahrady v Praze 9, Jižní výhledy v Praze 5 nebo Vltavská vyhlídka v Praze 7.

Velký zájem byl podle developera hned po spuštění také u posledních tří projektů Central Group zařazených do prodeje v letošním roce – jedná se o Rezidenci Radlické výhledy, Rezidenci Libeňský park a Výhledy Chodovec. Central Group očekává, že budou také vyprodané ještě před dokončením. „Čtrnáct dní po spuštění projektu Výhledy Chodovec si lidé rezervovali polovinu všech bytů z první etapy. Reagovali jsme proto zařazením druhé etapy s dalšími 152 byty, kterou jsme původně plánovali dát na trh později,“ podotkla Tomášková.

Nejlepší byty zmizí jako první

Obecně platí, že kdo si chce vybírat, neměl by čekat. Nejrychleji se prodají ty nejlepší byty. Jedná se o byty s orientací na jih či jihozápad, výhledem do zeleně nebo klidného vnitrobloku. V poslední době podle developera také vzrostl zájem o předzahrádky.

Co se týká dispozic, dlouhodobě nejžádanější jsou dle developera byty 2+kk. Na prodejích se od roku 2015 podílejí téměř čtyřiceti procenty. Druhou nejpoptávanější dispozicí jsou byty 3+kk, které tvoří téměř 25 procent ze všech prodaných bytů. S těsným odstupem (22,9 %) následují garsonky a pořadí uzavírají byty 4+kk a větší s 14,2 procenty.

Trend se ale dle developera v poslední době mění ve prospěch menších bytů na úkor bytů 3+kk a větších. 1+kk a 2+kk tvořily v loňském roce 70 procent všech nových prodaných bytů v Praze. U větších bytů byl ještě v roce 2015 podíl na prodejích 42 procent, letos je to jen 33,5 procenta.

„Menší byty, především pak 2+kk, jsou nejatraktivnější pro stále početnější skupinu singles a také pro mladé rodiny. Tyto dispozice jsou také nejvyhledávanější při koupi nemovitosti na investici. O to více to platí nyní v době krize, kdy lidé přemýšlejí, jak ochránit své úspory před inflací a jak se zajistit do budoucna,“ podotkla Tomášková.

Nákup z papíru má svá rizika

Při koupi bytu, který je zatím pouze na papíře, je třeba postupovat obezřetně. Hrozí totiž riziko, že nespolehlivý developer byty nikdy nepostaví. V minulých letech se nákup bytů na papíře nevyplatil například klientům jednoho menšího pražského developera, který byty na papíře prodával formou takzvané "rezervace", kterou ovšem posléze stovkám klientům zrušil. Zákazníci tak mnohdy léta čekali na byty, které pro ně developer nakonec nikdy nepostavil. A byty v mezičase zdražily o desítky procent. Takto vzniklou škodu developer pochopitelně klientům nijak nekompenzoval.


(5. 1. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5723)