O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Byty v ČR dále zdražily, někde meziročně až o 61 procent

Byty ve velkých českých městech dál zdražují. Data za čtvrté kvartály let 2020 a 2021 opět potvrzují, co bylo patrné už o čtvrtletí dříve. Ceny bytů rostou a tempo je oproti předchozímu období poměrně enormní. V Ústí nad Labem dokonce byty zdražily meziročně o 61 procent na 37 373 korun za metr čtvereční v průměru. Oproti tomu hlavní město Praha hlásí výrazně nižší procentuální nárůst.

Byty v Praze zdražily průměrně o 16 procent na 120 877 korun za metr čtvereční. Údaje vyplývají z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která podle svých zástupců spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

Ze setrvalého růstu cen nemovitostí je patrné, že pandemie kolem COVID-19 jejich dlouhodobý pohyb nahoru nezastavila. „Nabídka nemovitostí je už řadu měsíců velmi nízká, což stále tlačí ceny nahoru. Do celkové ceny za bydlení se navíc promítají drahé hypotéky a energie. Ocitáme se tak v situaci, ve které české domácnosti již několik roků nebyly. Když se vrátíme k pořizovacím cenám bytů, je nicméně zřejmé, že důvod zlevňovat do budoucna žádný reálný není,“ myslí si Lumír Kunz jednatel společnosti FérMakléři.cz.

V Praze vyjde metr čtvereční podlahové plochy více než třikrát dráž než v Ústí nad Labem. „To je důvod, proč na severu Čech spatřuji i nadále potenciál vyššího meziročního růstu cen, než je tomu v Praze, “ uvedl Lumír Kunz. V Praze byty zdražují nejméně ze všech krajských měst a to meziročně o 16 procent. To je oproti ostatním velkým městům poměrně značný rozdíl. V Brně zaznamenali FérMakléři.cz meziroční nárůst o 30 procent. Pod tuto procentuální hranici se dostaly pouze byty v Olomouci a jen těsně v Plzni.

Poroste zřejmě i Brno

„Na číslech je vidět, že také v Brně je ještě velký potenciál růstu cen. Některé výrobní firmy mají spoustu zakázek a své lidi platí velice dobře. Ti si pak mohou dovolit nové byty. Kdo je rozumný a má peníze investuje teď, protože inflace mu uspořené peníze znehodnotí,“ upozorňuje Kunz. Podle experta z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Lubora Laciny je situace na trhu práce nyní do jisté míry stabilizovaná a poptávka po pracovní síle v rovnováze s její nabídkou. „Souvisí to se sezonním dopadem poklesu poptávky po zaměstnancích ve stavebnictví, zemědělství nebo turistickém ruchu,“ uvedl Lacina.

Trend růstu cen nemovitostí vyplývá i z posledních dvou kvartálů loňského roku. Zatímco v Praze zdražily byty o tři procenta, v Brně to už bylo necelých pět procent. Nejvíce v relativním vyjádření zdražily byty v Plzni o 8,5 procenta na 67 505 korun za metr čtvereční.


(14. 2. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6339)