O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Nové Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Byl to nejslabší červenec za 5 let, v Česku začalo podnikat jen 3 893 lidí

V červenci začalo v České republice podnikat 3 893 lidí, o tisícovku méně než v červnu. Činnost naopak přerušilo 5 327 podnikatelů, o 475 více než předešlý měsíc. Počet lidí, kteří své podnikání zcela ukončili, naopak výrazně klesl. V červenci jich bylo 1 234, o polovinu méně než v červnu. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu informaceofirmach.cz.

„Letošní červenec byl z pohledu nových podnikatelů nejen nejslabším červencem za 5 let, ale také nejslabším měsícem od začátku tohoto roku. To může být zčásti způsobeno prázdninovým obdobím, do kterého navíc zasahovaly dva státní svátky. I vzhledem k tomu, že počet nových podnikatelů je letos podobný jako v uplynulém roce, by však mělo jít o jednorázový výkyv,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Zatímco počet nových podnikatelů je letos přibližně o 100 méně než v prvních 7 měsících roku 2020, počet přerušených živností je výrazně vyšší. Za prvních 7 měsíců bylo v Česku přerušeno 62 270 živností, o 7 672 (14 %) více než ve stejném období loni. Letošní rok tak zatím zůstává co do počtu přerušených živností nejhorším za poslední 4 roky.

Naopak počet ukončených živností nadále klesá. Během 7 měsíců letošního roku tedy zatím zaniklo 21 068 živností, o 2 618 méně než loni. V červenci jich přitom bylo zatím zaznamenáno nejméně v tomto roce. Konečný počet lidí, kteří v červenci s podnikáním skončili, bude ale známý s mírným zpožděním, protože data o ukončených živnostech se v živnostenském rejstříku objevují s mírným zpožděním.

Podle Věry Kameníčkové se přitom může stát, že v dalších měsících se začne počet ukončených živností zvyšovat, případně se ještě zvýší počet podnikatelů, kteří své živnosti přeruší. „V průběhu letních měsíců postupně končí možnost živnostníků i firem žádat o podporu ze státních podpůrných programů na pokrytí omezených příjmů z důvodu protipandemických opatření,“ vysvětluje Kameníčková.

Za prvních 7 měsíců roku přibylo v Česku 15 tisíc podnikatelů

Během prvních 7 měsíců letošního roku v Česku vzniklo téměř o 15 tisíc živností více, než kolik jich zaniklo. V konečném důsledku tak v Česku přibylo téměř o 3 tisíce podnikatelů více než ve stejném období loni a téměř o 4 tisíce více než v roce před pandemií. Díky nízkému počtu zaniklých živností se také výrazně zvýšil počet nových živností připadajících na 1 ukončenou. Na každých 10 ukončených živností připadá 17 nově založených, o 2 více než loni a o 3 více než v roce 2019.

Nejvíce živností vzniklo za prvních 7 měsíců v Praze (6 930), ve Středočeském kraji (4 649) a v Jihomoravském kraji (4 223). Tato data částečně odpovídají počtům aktivních podnikatelů na počet obyvatel, který je nejvyšší v Praze (17,7 %), ve Středočeském kraji (13,2 %) a v Královehradeckém kraji (12,3 %). Nejméně podnikatelů na počet obyvatel se naopak nachází v Ústeckém kraji (9,3 %), Moravskoslezském kraji (9,6 %) a v Karlovarském kraji (9,7 %). Nejvíce podnikatelů za 7 měsíců ukončilo své živnosti v Praze (3 544), ve Středočeském kraji (2 320) a v Jihomoravském kraji (2 265).


(27. 8. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6069)