Evropská komise navrhla posílit spolupráci na evropské úrovni v oblasti vzdělávání a odborné přípravy do roku 2020. V rámci širšího úsilí v boji proti radikalizaci - i v souvislosti s letošními útoky v Paříži a v Kodani - se návrhu společné zprávy Komise a členských států doporučuje, aby evropské systémy vzdělávání a odborné přípravy byly sociálně inkluzivnější. Nejde ale o jediné doporučení.
Zpráva navrhuje, aby se příslušné politiky výrazněji zaměřily na hledání lepších řešení nejnaléhavějších problémů, jimž čelí naše společnost. Mezi šest nových priorit patří např. zlepšení vyhlídek na nalezení zaměstnání, zlepšení individuálních dovedností a vytvoření otevřených, inovativních a digitálních učebních prostředí. Zároveň je třeba klást důraz na základní hodnoty rovnosti, nediskriminace a aktivního občanství.
Komisař EU pro vzdělávání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics v této souvislosti uvedl: „Všichni mladí Evropané čelí stejným problémům, které vyžadují nalezení společného řešení. Hrozba radikalizace poukazuje na okamžitou nutnost zlepšit možnosti vzdělávání ve všech komunitách společnosti. Spolu s ministry školství zvýšíme své úsilí v omezení předčasného ukončování školní docházky, v boji proti sociálnímu vyloučení a v podpoře existence různorodých tříd v celé Evropě.“
Marianne Thyssenová, komisařka EU pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu, k tomu dodala: „Zaměstnanost mladých lidí je hlavní prioritou tohoto kolegia. Relevantní a vysoce kvalitní dovednosti jsou dnes coby předpoklad zaměstnatelnosti zapotřebí více než kdy jindy. Lepší spolupráce v oblasti vzdělávání a odborné přípravy přispěje ke zvýšení úrovně dovedností a kompetencí, čímž se napomůže k odstranění nesouladu mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi a zároveň se tak podpoří mladí Evropané, aby úspěšně vstoupili na trh práce.“
Očekává se, že Rada přijme zprávu do konce tohoto roku. Zpráva rovněž navrhuje stanovit nové priority na období pěti let, namísto dosavadního tříletého cyklu, aby mohla mít opatření dlouhodobější dopad. Komise navrhuje těchto šest nových priorit:
Komise zřejmě také brzy předloží návrh zprávy EU o mládeži, která se týká evropské spolupráce v oblasti mládeže v období 2013–2015. Tato zpráva se bude zabývat prioritními otázkami, mezi něž patří nezaměstnanost mladých lidí, sociální začleňování a účast mládeže.