O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Vykročte vpřed: Pozoruhodné IT produkty 2021
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Budeme moci být konečně digitální? Ptají se účetní...

V posledním roce se zásadně změnil pracovní proces ve většině profesí – účetních nevyjímaje. Většina z nich se přesunula na homeoffice, odkud pracují již několik měsíců. Pro zhruba 40 % účetních to byla novinka, se kterou se museli vyrovnat. Digitalizace tak částečně pronikla i k těm účetním, kteří se jí bránili. Komora certifikovaných účetních (KCÚ) se již několik let soustavně na svých konferencích a workshopech věnuje tématu práce v online prostředí a využití nových softwarových programů v účetní profesi. Ať už se jedná o možnosti, jak automaticky vytěžovat doklady, vytvářet digitální archív (místo šanonů), nastavovat schvalování bez psaní podpisů nebo jen začít dokumenty v digitální podobě sdílet s klientem na cloudu bez zbytečných průtahů spojených s osobními návštěvami, na kterých se doklady předávají.

Někteří účetní se tomuto kroku bránili a brání, ale poslední rok jasně ukázal, že není cesty zpět a kdo neinovuje, nebude v budoucnosti prosperovat. Z průzkumu KCÚ z léta roku 2020 vzešlo, že největší překážkou pro mnohé účetní pro práci z domova byly právě ony papírové šanony a dokumenty, které náhle zůstaly v kanceláři. Práce se tak pro ně stala složitější a digitalizace, po které i jejich samotní klienti již několik let volají, získala své reálné opodstatnění.

Digitalizovat chtějí všichni, ale...

„Jde o mindset, jak se v dnešní době často používá, účetních. Ti, kteří se rozhodnou setrvat v minulosti papírů, budou mít práci velmi komplikovanou, ne-li v budoucnosti nemožnou, protože i sami klienti již vyžadují přechod na digitální podobu dokladů. Ušetří jim to totiž nejen čas, ale i peníze,“ říká Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Obava účetních z digitalizace je stále do jisté míry oprávněná, protože česká legislativa na ni není dostatečně připravena. Z vyjádření ministerstva financí (MF) totiž mj. vyplývá, že sice lze listinné dokumenty převádět do elektronické podoby, ale konstatuje také rizika: „… v daném ohledu by však měl každý uchovatel zhodnotit míru rizika, kterou s sebou skartování originálního daňového dokladu vystaveného v listinné podobě přináší, a to zejména z důvodu případných budoucích soukromo-právních řízení apod.“ K tématu průkaznosti vzhledem k DPH se nevyjadřuje vůbec.

COVID time tak do jisté míry, a doufejme, že se nebude jednat jen o přechodné období, změnil i postoj některých úřadů. Státní restrikce a tlak na omezení kontaktu mezi lidmi vzbudil akci a úřady začaly přijímat dokumenty i v digitální podobě: „Ocenila jsem přístup institucí, že přijímaly plné moci i naskenované,“ uvedla jedna respondentka v průzkumu z minulého roku.

Jak to bude dál?

To, co brání digitalizaci je tak paradoxně samotný státní aparát, který až díky poslednímu roku částečně „pochopil“, že je nutné digitalizovat i sám sebe. Účetní tak doufají, že se česká legislativa konečně pohne tím správným směrem. Jakmile se tak stane, přestanou konečně uchovávat svoje šanony v kancelářích a budou moc pracovat odkudkoliv a kdykoliv. Za umožnění digitalizace dokladů budou rádi také klienti samotných účetních, kteří zatím musí některé dokumenty dle zákona archivovat až 30 let.

Tento text pro čtenáře OnBusiness připravila Komora certifikovaných účetních (KCÚ).


(18. 3. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5843)