O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Boom na realitním trhu očima RK

Růst na trhu nemovitostí si pochvalují developeři i realitní kanceláře. Síť RE/MAX třeba hlásí meziroční nárůst obratu o 27%. A nárůst zájmu o nemovitosti se podle jejích zástupců udrží minimálně do konce roku.

Za první pololetí letošního roku zaznamenala realitní síť RE/MAX bezmála třetinový meziroční nárůst obratu. „Realitní trh zažívá nebývalé oživení. Zájem o nemovitosti je obrovský,“ komentuje situaci Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX. Dobré výsledky v obratu jsou podpořeny nízkými hypotékami a zajímavými cenami bytů.

S oživením realitního trhu přichází podle zástupců RK i postupné zdražování. Nemovitosti, které za minulé roky klesly v cenách někdy i o více než patnáct procent nyní pozvolna obrací trend. „Skvělou ukázkou jsou například panelové byty. V některých sídlištích je poptávka vyšší než aktuální nabídka a ceny takových nemovitostí jdou rychle vzhůru. Není se však třeba obávat, že by plošné ceny rostly příliš rychle a hrozilo přehřátí trhu,“ říká Němeček.

Hypotéky a trh

Díky tomu, že je nárůst cen nemovitostí pozvolný a do jisté míry selektivní, budou příznivé podmínky pro nákup pokračovat ještě minimálně po zbytek letošního roku. „Řada kupujících v posledních třech letech nákup nového bydlení odkládala a nyní vnímají, že nastal ten správný čas investici realizovat,“ vysvětluje Němeček. Pokud vydrží nízké úrokové sazby hypoték, bude podle něj zájem kupujících pokračovat. Ani případné menší zvýšení sazeb by nemělo mít na realitní trh výraznější dopad. Úvěry jsou podle Němečka natolik levné, že se v podstatě ani nevyplatí kupovat nemovitost jinak než jejich prostřednictvím.

Na jedné straně nabídky stojí skutečně zajímavé nemovitosti. U takových je doba od přípravy k prodeji po koupi novým majitelem i otázkou dní resp. týdnů. Zájem je jak o menší byty, které slouží často jako investiční pro další pronájem, tak o rodinné byty okolo 80 metrů čtverečních. Právě ty jsou v poslední době mnohem dostupnější. Samozřejmě záleží na konkrétní lokalitě a technickém stavu každé nemovitosti.

Nejméně se daří satelitům

Nejméně se podle RK daří rodinným a řadovým domům v původních satelitních městech. Jejich doba prodeje bývá relativně dlouhá a určitě se nedá očekávat, že by ceny těchto nemovitostí v blízké době zásadněji rostly.

„Pozorujeme silné tendence k návratu zpět do měst, čemuž nahrává právě pokles cen z minulých let a to i u větších bytů,“ dodává Němeček. Podobným „Černým Petrem“ může být i větší družstevní byt. Jeho hlavní problém je totiž financování. Na rozdíl od ostatních nemovitostí totiž není možné na takový byt využít hypotéku.


(6. 8. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1984)