O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2023
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Bolesti hlavy, bolesti zád: Upravte své pracovní návyky

Také vás občas bolí záda či za krkem? Bolesti zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Za svůj život se s nimi potýká téměř 85% veškeré populace. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě. Jak se těchto bolestí zbavit?

Na vzniku těchto zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání, stres a v neposlední řadě také nekvalitní a nedostatečný spánek. Zbavte se špatných návyků a dbejte více o svá zdravá záda. Rady, jak na to, přináší primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová a odborník společnosti Johann Malle Jakub Šoufek.

Zdravý a kvalitní spánek je základ

Probouzíte se ráno bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? „Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři,“ upozorňuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle, která se zabývá výrobou přírodních matrací a postelí, a dodává: „při výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé matrace. Na stupnici tvrdosti matrací 1-5 jsou tyto označeny číslem 3 a výše.

Naučte se správně sedět

Za bolesti zad může často sedavé zaměstnání, ať už v kanceláři, za volantem nebo v továrně. „Při sedavém zaměstnání bychom měli věnovat velkou pozornost správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále,“ říká MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Pravidelně si v rámci pracovní doby také dopřejte krátké přestávky, které vás osvěží a umožní protáhnout ztuhlé a jednostranně zatížené svaly.

Omezte stres a dopřejte tělu endorfiny

Psychická úzkost působí na lidské tělo a projevuje se i po fyzické stránce, může například vyvolávat bolesti v oblasti krční páteře. Pokud je psychická zátěž intenzivní anebo působí na organismus dlouhodobě, může mít vliv na postavení celého těla, včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka. Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je

ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Pokud pomineme psychofarmaka, která jsou vhodná pouze v případě těžkých stavů, nejlepší je proti psychické úzkosti i stresu obecně aktivní přistup k sobě samému a pozitivní myšlení. „Osobně doporučuji zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, při kterém může tělo a mysl dostatečně zregenerovat,“ uzavírá MUDr. Tomanová.


(1. 4. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Bolesti hlavy a zad
Já jsem trpěla na velké bolesti hlavy, které pocházely od krční páteře. Chodila jsem i na rehabilitace, kde mi ukázali, jak mám cvičit a taky poradili, ať vyměním polštář a matrace. Koupila jsem si zd...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2023 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1764)