O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Boj s daňovými úniky: Jak dál v mezinárodní spolupráci

Ministři financí České republiky, Německa, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska na pražském summitu diskutovali společný postup všech zúčastněných zemí v boji s daňovými úniky. Setkání se uskutečnilo z iniciativy ministra financí ČR Andreje Babiše. Státníci se zaměřili na výměnu názorů ohledně účinných nástrojů k potírání daňových podvodů a shodli se na nutnosti úzké spolupráce v daňových záležitostech v maximální možné míře.

"Potírání daňových podvodů v malé otevřené ekonomice integrované do EU je natolik komplexní záležitostí, že se neobejde bez intenzivní mezinárodní spolupráce v užším geografickém regionu, která by měla začínat právě na úrovni sousedských zemí,“ představil důvody svolání pražského jednání ministr financí Andrej Babiš. „Jsem rád, že výsledkem historicky prvního summitu ministrů financí v tomto pro Českou republiku klíčovém složení, není jen posílení spolupráce daňových správ v regionu, ale díky pojmenování společných cílů také zlepšení naší vyjednávací pozice na úrovni EU,“ dodal.

Tématem jednání byl také návrh Andreje Babiše na uplatnění institutu přenesení daňové povinnosti (reverse charge) u DPH na co nejširší okruh zdanitelných plnění, který účastníci summitu shledali podle zprávy Ministerstva financí mimořádně inspirativním. Ministři financí se shodli mimo jiné na nutnosti široké diskuze mezi členskými státy a Evropskou komisí o společném budoucím řešení v této oblasti. Ministři zároveň otevřeli diskuzi o možnosti společné výměny informací o nespolehlivých plátcích DPH.

Vývoj v EU

Účastníci jednání se věnovali také současnému vývoji v EU se zaměřením na investice a strukturální reformy s cílem podpory hospodářského růstu a zaměstnanosti. Hovořilo se také o zdanění loterií, především internetových her a také sankcích EU proti Rusku.

Setkání předcházelo dopolední bilaterální jednání delegací německého a českého Ministerstva financí vedené ministrem financí ČR Andrejem Babišem a jeho německým protějškem Wolfgangem Schäublem. Jednalo se v krátké době již o druhé setkání vrcholných představitelů Ministerstev financí obou zemí na bilaterální úrovni. Ministři kromě hlavního tématu zaměřeného na daňové záležitosti jednali také o prohlubování tzv. Evropského semestru v oblasti koordinace hospodářských politik, dopadech sankcí EU proti Rusku a o zkušenostech z auditů fondů EU.


(13. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1457)