Evropská komise představila první zprávu o boji proti korupci v EU, a to včetně opatření, která by ji měla zmírnit. Korupce podle ní představuje pro Evropu stále palčivý problém, který postihuje všechny členské státy Unie a stojí evropské hospodářství okolo 120 miliard eur ročně. Členské státy rsice ealizovaly v posledních letech mnoho iniciativ, ale ty přinesly nerovnoměrné výsledky.
Foto: EUZpráva o boji proti korupci popisuje stav v každém členském státě: jaká protikorupční opatření jsou zavedena, která z nich se osvědčila, co by se dalo vylepšit a jakým způsobem. Kapitoly o jednotlivých zemích jsou v angličtině a v národních jazycích k dispozici na této internetové stránce.
Ze zprávy je patrné, že jak charakter či rozsah korupce, tak i účinnost přijatých protikorupčních opatření se v jednotlivých členských státech liší. Zpráva rovněž dokládá, že problematika korupce si zasluhuje více pozornosti ve všech členských státech.
To dokreslují výsledky dnes zveřejněného průzkumu Eurobarometr, který zjišťoval postoj Evropanů vůči korupci. Z průzkumu vyplývá, že tři čtvrtiny (76 %) Evropanů si myslí, že korupce je rozšířená, a více než polovina (56 %) zastává názor, že míra korupce v jejich zemi za poslední tři roky vzrostla. Každý dvanáctý Evropan (8 %) tvrdí, že se v uplynulém roce s případem korupce buď sám setkal, nebo byl jejím svědkem. Výsledky Eurobarometru jsou k dispozici zde.
„Korupce podrývá důvěru občanů v demokratické instituce a právní stát, poškozuje evropské hospodářství a obírá státy o tolik potřebné daňové příjmy. V posledních letech toho členské státy v oblasti potírání korupce učinily mnoho, avšak dnešní zpráva dokládá, že to není zdaleka dostačující. Zpráva naznačuje další možnosti v dané oblasti a já se těším na spolupráci s členskými státy při jejich naplňování,“ prohlásila Cecilia Malmströmová, komisařka EU pro vnitřní věci.
Strategický rámec pro boj s korupcí v České republice se podle EK v průběhu posledního desetiletí stále vyvíjí. Přetrvávají však problémy spojené se zadáváním veřejných zakázek a zneužíváním veřejných prostředků. Snahy o zavedení právní úpravy týkající se střetu zájmů ve státní službě byly zatím bezúspěšné.
V dnešní zprávě Evropská komise navrhuje, aby k zavedení takové právní úpravy došlo a aby se věnovala rovněž náboru pracovníků na základě zásluh a zárukám bránícím svévolnému propuštění. Komise rovněž navrhuje, aby byly v rámci výročních finančních zpráv zveřejňovány informace o výdajích a darech v rámci volebních kampaní a aby byla zavedena objektivní kritéria pro jmenování a odvolání nejvyšších představitelů státního zastupitelství. Dále by měly být zavedeny záruky bránící politickému ovlivňování vyšetřování.
Vedle analýzy situace v jednotlivých členských státech EU představila Evropská komise také dva rozsáhlé průzkumy veřejného mínění. Více než tři čtvrtiny evropských občanů a celých 95 % Čechů souhlasí s tvrzením, že korupce je v jejich zemi rozšířená. 8 % Čechů uvádí, že byli v minulém roce požádáni o úplatek nebo se od nich úplatek očekával, což je dvojnásobek evropského průměru. 71 % českých podniků – nejvyšší podíl v EU – uvádí, že korupce představuje hlavní překážku pro podnikání.
Jak už bylo zmíněno, korupce ovlivňuje všechny členské státy, a to mnoha různými způsoby. Jak s ní bojovat? Jaké trendy v ní lze pozorovat?
1. Kontrolní mechanismy
2. Stíhání a trestání
3. Politický rozměr
4. Rizikové oblasti
Zpráva věnuje zvláštní kapitolu zadávání veřejných zakázek. Jde o velice důležitou oblast pro hospodářství EU, neboť veřejné subjekty vynakládají na zboží, stavební práce a služby každoročně přibližně jednu pětinu hrubého domácího produktu EU. Jedná se současně o oblast náchylnou ke korupci.
Zpráva vyzývá k dalšímu posílení norem pro bezúhonnost v oblasti zadávání veřejných zakázek a navrhuje, jakým způsobem lze v řadě členských států zdokonalit kontrolní mechanismy. Podrobné informace a konkrétní body, kterým je doporučeno věnovat pozornost, lze najít v kapitolách o jednotlivých zemích.