O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bleší trhy: I zde je při prodejích třeba dodržovat příslušné zákony

Kromě klasických prodejních míst monitorují a kontrolují inspektoři ČOI také různé příležitostné nebo pravidelné akce doprovázené nabídkou nejrůznějších výrobků a služeb, jako jsou výstavy, farmářské trhy, poutě, jarmarky nebo jiné regionální či folkloristické akce. Důvodem těchto cílených kontrol je podle ČOI skutečnost, že někteří prodávající a poskytovatelé služeb právě při těchto příležitostech porušují povinnosti stanovené právními předpisy a poškozují spotřebitele. Jednou z nedávných akcí, na niž se zaměřili severočeští inspektoři, byl bleší trh v Mostě.


Kontrolní pracovníci inspektorátu ČOI se sídlem v Ústí nad Labem se vydali spolu s dalšími stovkami návštěvníků v polovině května na tzv. bleší trh do Mostu. Při monitorování tržiště si vytipovali ke kontrole 4 prodávající, u kterých následně prokázali porušení některých ustanovení zákona o ochraně spotřebitele (zák. č. 634/1992 Sb.) a také zákona o ČOI (zák. č. 64/1986 Sb.).

Prodávající neměli zboží nabízené k prodeji označené cenou, výrobky nebyly řádně označeny písemnými informacemi k použití a údržbě, doklad o zakoupení výrobku nebyl vydán ani na vyžádání spotřebitele a používaná měřidla neměla platné úřední ověření.

Za tato porušení inspektoři uložili třem kontrolovaným osobám pokuty příkazem na místě v celkové výši 3000 Kč a jednoho prodávajícího čeká uložení pokuty ve správním řízení. Nejde tedy o nijak výrazné tresty, ale je zřejmé, že i na bleších trzích je vhodné dodržovat zákony, které - jak se aspoň některým prodejcům zřejmě zdá - jako by se na ně pro jejich velikost nevztahovaly.


(5. 6. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1172)