O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bitcoin: Investujte na rok 20 tisíc Kč, získejte 2 miliony

Pokud jste v prosinci 2012 nakoupili za 20 000 Kč digitální měnu Bitcoin, mohli jste ji letos na konci listopadu prodat za 1 900 000 Kč. Trochu ve váš prospěch zahrál i kurs amerického dolaru, ale především se výrazně zvýšila důvěra v Bitcoin: Jeho kurs se za posledních 12 měsíců zvýšil z cca 13 dolarů za 1 Bitcoin na nějakých 1180 dolarů za Bitcoin. Otázkou ovšem je, kdy tato digitální měna zase splaskne.

Bitcoin
Bitcoin
Pokud vás takřka davové šílenství zatím minulo, jen rychlé shrnutí: Bitcoin je internetová měna, kterou je možné platit s využitím takzvané P2P sítě - tedy sítě, kde neexistuje jeden centrální řídicí bod. To v praxi mimo jiné znamená, že měnu nemohou účinně kontrolovat úřady - ani nikdo jiný. Bitcoiny vznikají takzvaným těžením: Složité a na výpočetní výkon náročné algoritmy hledají ty správné kódy, které odpovídají definici Bitcoinu (jen pro představu: Definice by mohla znít třeba tak, že jde o číslo s pěti číslicemi, které obsahuje alespoň tři trojky. Pak by byl Bitcoinem třeba kód 33355 nebo 13353. Ale tak jednoduché ty kódy v případě Bitcoinu samozřejmě nejsou.)

Pokud počítače při těžení najdou kód odpovídající definici, ověří, že jej už nevytěžil někdo jiný, a pokud jde opravdu o nový kód, stává se nový kód - nový Bitcoin - majitelem těžaře. Tímto způsobem má být zajištěno spravedlivé rozdělení měny "do začátku". Z definice měny plyne, že celkem bude vytěženo téměř 21 milionů Bitcoinů a předpokládá se, že naprostá většina spatří světlo světa do roku 2030. Po další desítky let pak zřejmě budou těženy už jen malé obnosy.

Jakou hodnotu má Bitcoin

Bitcoin má - stejně jako jakákoli jiná měna současného světa - takovou hodnotu, jakou mu lidé dají svou důvěrou. Narozdíl od standardních národních měn ovšem existuje jen velmi krátce (od roku 2009) a protože neslouží k běžným nákupům - a denní objemy použitých Bitcoinů jsou tak poměrně velmi nízké - je důvěra v ní dána jen vírou, že do budoucna výrazně nabude na hodnotě.

Možná budete s předchozím tvrzením nesouhlasit - tvrdíc, že stačí, pokud si hodnotu uchová. To by ovšem platilo pouze tehdy, kdyby skutečně hlavní hodnotou měny byla její decentralizace a nezávislost - a možnost využívat ji k například k nelegálním transakcím. Aktuální nárůst ceny ovšem zcela nepochybně není způsoben touto výhodou, ale skutečně očekáváním dalšího růstu. Tedy čistou spekulací. (Nic proti ní, samozřejmě. Ale je na místě to otevřeně říci.)

133 tisíc dolarů za 1 Bitcoin

Oddejme se tedy rovněž spekulacím a představme si, že by Bitcoin do budoucna nahradil třeba americký dolar. Monetární bázi dolaru aktuálně tvoří aktuálně cca 2,8 bilionu dolarů, tj. 2 800 000 000 000 dolarů, pokud by se do budoucna nezvyšovala (jako že se zvyšovat bude, a to výrazně, už v roce 2014 má činit cca 3,6 bilionu) a celou bychom ji směnili za Bitcoiny, hodnota jednoho Bitcoinu by činila cca 133 tisíc dolarů.

Můžete namítnout, že taková změna je nereálná, že v roce 2030, kdy bude vytěžena drtivá většina Bitcoinů, bude monetární báze dolaru někde jinde, že bude jiná i reálná hodnota dolaru, že koneckonců monetární báze není tou správnou veličinou pro takové počty - a budete mít samozřejmě pravdu. Ale právě proto, že je tu tolik neznámých, pro čistou spekulaci - a pro představu - jsme použili právě uvedený výpočet.

Pokud si uděláte podobné mentální cvičení s Bitcoinem a dalšími měnami světa, nezbytně dospějete k závěru, že až tato měna nahradí všechny měny světa, bude hodnota jednoho Bitcoinu přinejmenším několik set tisíc dolarů. Aktuálních 1180 dolarů za Bitcoin tedy může být ještě velmi výhodná koupě. Dodejme, že Bitcoin lze de facto bez omezení dělit na drobné, takže až bude mít 1 Bitcoin hodnotu třeba milion dolarů, prostě se bude běžně nakupovat třeba za 0,0045 Bitcoinu.

Kdy bublina Bitcoinu splaskne

A nastal čas vrátit se z nebeských - investičních - výšin zpět na zem. Bitcoin má i své nevýhody. Třeba tu, že jakmile jednou peníze někomu převedete, neexistuje žádný nástroj, jak je získat zpět; pokud vám třeba dodavatel nedodá objednané zboží, máte smůlu. Bitcoiny na běžné měny převedete jen na specializovaných burzách - a ačkoli sám Bitcoin je podle odborníků bezpečnou měnou (pokud jde o možnosti padělání, krádeží apod.), o burzách to ani zdaleka neplatí. Jak ostatně ukázalo několik hackerských útoků - a krádeží Bitcoinů - v poslední době.

A pak tu máte také onen problém s volatilitou Bitcoinu: V únoru 2013 přišel na cca 20 dolarů, v říjnu 2013 byl cca za 130 dolarů, v listopadu ovšem vystřelil nad 1100 dolarů. Budete za něj v takové situaci nakupovat? Nebo si jej raději ještě ponecháte, než dosáhne třeba 5 tisíc, 10 tisíc, 100 tisíc, milionu? Anebo se ho už raději rychle zbavíte?

Bitcoin najednou přestává být jen blyštivou hračkou. To by mohlo pomoci některé výše zmiňované nevýhody odstranit - pokud by na sebe například roli burz v budoucnu vzaly skutečně známé a důvěryhodné (třeba internetové) firmy, případně banky - s jasně definovanými pravidly a úrovní zabezpečení. Do hry by pak ale nepochybně vstoupila i regulatorní opatření, která by zřejmě umazala výhody Bitcoinu spočívající v nezávislosti a anonymitě.

Bitcoin přestává být hračkou i proto, že najednou jde o nezanedbatelné finanční částky - a přemýšlení, zda za Bitcoin nakupovat nebo prodávat, tak najednou dostává do zcela jiný rozměr.

Je tedy Bitcoin v pasti?

V dubnu 2013 kurs Bitcoinu poprvé zásadněji vyskočil vzhůru, na cca 240 dolarů, aby posléze klesl na 85 a poté několik měsíců osciloval kolem 125 dolarů. Jak už bylo řečeno výše: Jde jen o důvěru a troufáme si tvrdit, že o důvěru spekulantů. V tomto okamžiku tak lze hrátky s Bitcoinem přirovnat k loterii. A dodejme, že nejde o jedinou podobnou loterii. Úspěchy Bitcoinu přilákaly zcela nové hráče a daly vzniknout i dalším digitálním měnám.

Hra pokračuje. A jen pokud snad váháte, jak jsme to mysleli s tím titulkem článku: Jde jen o nadsázku. Kdybychom vám tak poradili před rokem - a vy jste poslechli, skutečně byste vydělali. Dávat jakékoli podobné rady v této chvíli samozřejmě nedává smysl.

A ještě doplňující poznámka na závěr: Uváděné kursy Bitcoinu jsou jen orientační. V jeho decentralizovaném systému burz se kurzy na jednotlivých místech mohou poměrně výrazně lišit.


(30. 11. 2013 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Jak správně investovat: Investujte jako profesionálové

Možná se i vám občas až tají dech, do čeho investují vaši spoluobčané, politická reprezentace, ale třeba i majitelé firem....


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Ach jo
Škoda, měl jsem kdysi skoro dva bitcoiny, ale vypadalo to, že nemají skoro žádnou cenu, tak jsem je rozfrcal. Měl jsem spíš shánět další....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(329)