O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bezpečnost baterií pro mobily a padělky z Číny

Padělky baterií a akumulátorů známých značek míří do Česka nejčastěji z Číny a Hongkongu. Vyplývá to ze statistik celníků, kteří za poslední tři roky zadrželi bezmála 220 tisíc kusů tohoto zboží za více než 22 milionů korun. Padělky prý přitom nepůsobí škodu jen samotným výrobcům, ale především lidem, kteří si je kupují. Proč, jaká hrozí nebezpečí?

Baterie a zejména akumulátory do mobilních telefonů všech značek patří ke zboží, po kterém je podle prodejců obrovská poptávka. Jejich falzifikáty jsou velice levné a navíc nejsou náročné na výrobu, a proto jich hlavně z Asie míří do celého světa – Česko nevyjímaje – každoročně velké množství. Tuzemským celníkům se falza podařilo v minulých letech zachytit při vstupu do země hned několikrát.

V roce 2014 se jednalo o pět případů, při nichž odhalili 12 800 padělků za 3,7 milionu korun. Loni při osmi kontrolách odhalili 200 400 kusů baterií a akumulátorů v hodnotě 12 milionů a za první letošní půlrok v devíti případech zachytili 5 600 kusů padělků za 6 milionů.

„Kromě jediného případu se jedná o padělky akumulátorů do mobilních telefonů. Vysoký počet kusů v roce 2015 je způsobený právě jedním záchytem padělků tužkových baterií. Jednalo se přibližně o 198 000 balení po čtyřech kusech baterií v hodnotě asi 9,9 milionu korun. V první půlce letošního roku se opět ve všech případech jedná o padělky akumulátorů do mobilních telefonů,“ sdělila Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel.

Všechny případy odhalených padělků se podle Martiny Kaňkové týkaly celního řízení u zboží dováženého ze zemí mimo Evropskou unii. Padělané baterie a akumulátory pocházely nejčastěji z Číny a Hongkongu. „V rámci provádění kontrol na vnitrostátním trhu nemáme evidován ani jeden případ zadržení takového zboží,“ dodala mluvčí celníků.

Padělky baterií u prodejců

Ve srovnání s padělky, které se podaří odhalit už při celním řízení, je množství těch zadržených při kontrolách u tuzemských prodejců zanedbatelné. „Od 1. ledna 2012 do 8.srpna 2016 bylo zabaveno celkem 3 869 kusů baterií. Celková hodnota originálů byla vyčíslena na 43 961 korun,“ konstatoval Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.

Kvůli obrovskému množství padělků, které z Asie směřují na západní trhy, vznikají výrobcům milionové škody. Porušování obchodních známek, ale není jediný problém, který falzifikáty působí. Škodní jsou totiž prý často i samotní spotřebitelé, kteří si levnou baterii zpravidla přes internet objednají. „Deklarované údaje, zvláště ty o kapacitě baterie nebo akumulátoru, nemusejí odpovídat realitě. Zákazník si to navíc nemá jak ověřit,“ popsal jeden z častých problémů Radim Tlapák, ředitel předního tuzemského obchodu s bateriemi BatteryShop.cz.

Menší než na obalu udávaná kapacita baterie je jen jedním z rizik, jimž se kupující vystavuje. „Dalším z problémů je riziko přehřívání akumulátoru a jeho výbuchu. V takovém případě hrozí poškození nebo zničení přístroje, ale také újma na zdraví samotného uživatele,“ doplnil Tlapák, který zákazníkům doporučil, aby se při nákupu baterií a akumulátorů raději vždy spolehli na známé a prověřené obchodníky, kteří by nebezpečné baterie prodávat neměli.

Je ovšem nutno dodat, že navzdory zřejmému množství padělků není hlášeno velké množství škod. A že bezpečnostní problémy mohou mít i baterie používané renomovanými výrobci, jak ukázaly nedávné problémy s Note 7 společnosti Samsung.

 

 

O Celní správě České republiky

Česká celní správa je bezpečnostní sborem zajišťujícím výkon kompetencí v oblasti správy cel a některých daní. Má dva základní úkoly, kterými jsou ochrana a regulace domácího trhu formou výběru cla z dováženého zboží a dohled nad tím, aby toto zboží neohrožovalo životy nebo zdraví lidí, zvířat či rostlin.

 

O České obchodní inspekci

Česká obchodní inspekce (ČOI) je orgánem státní správy podřízeným Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Inspekce kontroluje a dozoruje právnické a fyzické osoby prodávající nebo dodávající výrobky a zboží na vnitřní trh, poskytující služby nebo vyvíjející jinou podobnou činnost na vnitřním trhu, poskytující spotřebitelský úvěr nebo provozující tržiště (tržnice).

 

O e-shopu BatteryShop.cz

Společnost BatteryShop.cz má v obchodování na internetu dlouhodobé zkušenosti, věnujeme se mu od roku 1998. Specializuje se výhradně na prodej baterií. Všichni pracovníci mají s produkty z oboru počítačové elektroniky bohaté zkušenosti. Obchodními partnery jsou společnosti z Asie a USA. Všechny prodávané baterie splňují přísné evropské normy a mají všechny certifikáty potřebné pro prodej v zemích Evropské unie. Vysokou kvalitu služeb internetového obchodu potvrzuje 100% hodnocení zákazníků na portálu Heureka.cz.

Internetový obchod BatteryShop.cz provozuje společnost NTB CZ, která je zároveň vlastníkem a výhradním prodejcem baterií značky T6 power. Je také oficiálním dovozcem výrobků značky iGo do České republiky.

 

Kontakt

 

Aneta Sklenářová

​PR & Marketing Manager

 

LESENSKY.CZ s.r.o.

mobil.: +420 774 743 801

e-mail: sklenarova@lesensky.cz

Štursova 583/49, 616 00 Brno

www.lesensky.cz

 

 

 


(18. 10. 2016 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(2776)