O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bezkontaktními kartami se utrácí snáze – nejen v Londýně

V Londýně před několika týdny zrušili možnost platit v autobusech hotovostí a v centru města mizí i hotovostní automaty na jízdenky na zastávkách. Od roku 2002 se v tamější MHD začala používat bezkontaktní karta Oyster card, ale dnes je tu, relativně krátce i další možnost: Jízdné snadno zaplatíte jakoukoli běžnou bezkontaktní platební kartou. Je to rychlé, je to pohodlné a má to velký potenciál.

Jen pro připomenutí: Bezkontaktní platební karty jsou od roku 2011 k dispozici i v České republice a podle zpráv z bank je placení tímto prostředkem stále populárnější. Při nákupu zboží či služeb do 500 Kč totiž stačí přiložit kartu ke čtečce – a bez zdržujícího zadávání PINu je zaplaceno.

Bezkontaktní placení v obchodech je jistě pohodlné, ale opravdu mě doslova dostalo až v MHD při mé poslední návštěvě Londýna. Není tu třeba řešit hotovost, kupovat si jízdenky na kartu nebo pořizovat turistickou či standardní Oyster card – prostě stačí přijít k turniketu v metru (nebo ke čtečce v autobuse či v jiném dopravním prostředku), přiložit bezkontaktní kartu a jet.

V metru (nebo tube, chcete-li) všude visí plakáty upozorňující, že je třeba (stejnou) kartu přiložit jak při vstupu, tak při výstupu z placeného prostoru – ale díky všudypřítomným turniketům na to nejspíš nezapomenete. Platební systém vám při nástupu do metra zablokuje na kartě malou částku, při výstupu spočte jízdné – podle délky trasy, ale i podle toho, jestli jedete ve špičce nebo mimo ni. Samotné stržení jízdného se provede až v noci. Proč? Protože systém limituje vaši útratu, takže pokud za den projedete na jízdném více, než je cena denní jízdenky, strhne vám jen její cenu. A totéž platí pro týdenní jízdenku.

Možnosti bezkontaktních karet jsou bezpochyby velké: Od již běžného placení v obchodech přes onu MHD až po platby nejrůznějších služeb denní potřeby nebo vstupenek do muzeí či hradů a zámků. Jejich plný potenciál se ale projeví právě ve chvíli, kdy klientovi dáte něco navíc – třeba slevy či jiné výhody za větší objemy nákupů – tak, jako londýnská MHD.

Pěkný začínající podzim vám přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz

(A ještě poznámka na závěr: Ano, s bezkontaktními platebními kartami jsou spojeny také obavy – především o bezpečnost placení a o ztrátu soukromí. Po pravdě: Ať už si o tom myslíte cokoli, pro většinu uživatelů těchto karet jsou tyto obavy irelevantní.)


(6. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Pravda je taková, že ty bezkontaktní karty jsou občas docela riziko. Nedávno jsem si kupovala kredity na https://www.gamescenter.cz/ a taky jsem byla překvapená, jak to vlastně bylo rychlé. Nevím, jak...
S jakou platební kartou máte zkušenost - platba v metru.
Jakou platební kartu - bezkontaktní je možné použít? Od jaké banky? VISA? nebo Master card? Nebo raději nějakou kreditní? Musí být embosovaná? Jakou máte zkušenost. Rád bych raději platil bezkontaktní...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1449)