O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bezkontaktní platby: Nástup do MHD, potenciál i jinde

Více než polovina Čechů, konkrétně 52 %, by chtěla platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou. Plyne to z průzkumu MasterIndex , který si každoročně nechává zpracovat MasterCard. Právě tato společnost, ČSOB, Mikroelektronika a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPML) tento trend následují a uvedly v srpnu 2014 do provozu nový bezkontaktní prodejní automat na nákup jízdenek MHD. Potenciál pro využití technologie je ale daleko větší.

Polovina Čechů chce mít možnost ve veřejné dopravě platit bezkontaktně Liberec je po Praze teprve druhým městem ČR, které nabídne zákazníkům městské hromadné dopravy možnost zaplatit za jízdenku z prodejního automatu bezkontaktní platební kartou. Automat je umístěný na terminálu MHD Fügnerova v Liberci. Vedle možnosti bezkontaktního placení je stejně jako doposud možné provést i platbu mincemi. Prodejní automat umožňuje zakoupení papírových jízdních dokladů pro zónu Liberec a relaci Liberec - Jablonec. Automat pořídil DPMLJ za podpory společností MasterCard a Československá obchodní banka.

„Bezkontaktní placení je v České republice velmi úspěšné, dokládá to i fakt, že každá druhá transakce u obchodníků je provedena bezkontaktní kartou. Z hlediska budoucího rozvoje veřejné dopravy je proto implementace moderních platebních prostředků naprosto klíčová," říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení ze společnosti MasterCard.

Podle statistik Sdružení pro bankovní karty je na domácím trhu vydáno více než 2,5 mil. bezkontaktních karet MasterCard, které lze využít pro bezkontaktní platby ve více než 56 tisíc obchodních míst. Ve 2. čtvrtletí bylo uskutečněno téměř 24 mil. bezkontaktních transakcí kartami s bezkontaktní technologií PayPass v objemu přes 12 miliard Kč.

„ČSOB a Era mají v oblasti bezkontaktních plateb bohaté zkušenosti. Cílem všech našich inovací v této oblasti je zvyšovat komfort uživatelů a postupně umožnit akceptaci karet i v odvětvích či místech, kde to dosud nebylo možné nebo obvyklé. Věříme, že jednoduché, pohodlné a rychlé zaplacení jízdenek bezkontaktní kartou občané i návštěvníci Liberce ocení a že podobných jízdenkomatů bude přibývat, stejně jako měst, kde se s nimi cestující budou moci setkat," říká Roland Katona, manažer Acquiring a e-commerce ČSOB a Ery.

Vedle využívání SMS jízdenek je používaní bezkontaktní karty dalším inovativním řešením, které chce dopravní podnik vyzkoušet. „Liberečanům, kteří cestují MHD jen občas, se tak nabízí další možnost nákupu jízdenky a zahraničním návštěvníkům města, kteří přijíždějí do Liberce většinou na krátkou turistickou návštěvu, nabídneme komfort v nákupu jízdenky bez nutnosti výměny peněz, což právě zahraniční turisté určitě ocení," ohodnotil přínos nové služby náměstek Statutárního města Liberce, Jiří Šolc.

„S každým inovativním prvkem se snažíme přivést další a další cestující do MHD. Dopravní podnik se také aktivně zabývá podporou cestovního ruchu v Liberci a k tomu by měl sloužit tento jízdenkový automat. Prodávané jízdní doklady jsou nabízeny vedle českého jazyka i v jazykových mutacích angličtina, němčina, polština, což v turisticky navštěvovaném Liberci může být vítáno tradičními návštěvníky města z Německa a Polska," vyzdvihl rozšíření služby Roman Šotola, předseda představenstva DPMLJ.

Bezkontaktní placení má velký potenciál i v dalších druzích byznysu. Díky procesorovému vybavení chytrých platebních karet by přitom platební karty mohly hrát i řadu dalších rolí.


(26. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1365)