O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Barometr stavebnictví: Nově povolené stavby mohou ČR přinést až 916 miliard korun

Stavby povolené v posledním pololetí by mohly do české ekonomiky přinést téměř 916 miliard korun. Ukazuje to tzv. Barometr stavebnictví, který nově zpracovává největší český rezidenční stavitel Central Group a poradenská společnost KPGM Česká republika. Oproti prvnímu pololetí roku 2021 se jedná o nárůst o více než 35 % a jde o historicky nejlepší výsledek. Barometr stavebnictví je součástí Pololetní analýzy stavebnictví a trhu bydlení, která byla představena na jarním Summitu stavebního rozvoje.

„Stavebnictví je klíčové pro rozvoj celé země a díky svému multiplikačnímu efektu každá investice ve stavebnictví má potenciál zvýšit produkci Česka o zhruba trojnásobek své hodnoty. Urychlení povolování nových staveb a investice do výstavby jsou v enormním ekonomickém zájmu státu, protože stavebnictví přináší do státního rozpočtu tolik potřebné stovky miliard korun,“ říká zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Nově povolené stavby mohou ekonomice přinést rekordních 916 miliard

Nově sledovaný ukazatel Barometr stavebnictví vyjadřuje potenciální přínos staveb povolených za poslední pololetí pro českou ekonomiku. Vychází z orientačních hodnot stavebních povolení vydávaných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a multiplikátorů stavebnictví a je členěn na segmenty bytové budovy, nebytové budovy a inženýrské stavby. Aktuální hodnota Barometru stavebnictví ukazuje, že stavby povolené v druhém pololetí roku 2021, by mohly do české ekonomiky přinést téměř 916 miliard korun, což je nejvíce v novodobé historii.

Barometr stavebnictví je součástí Pololetní analýzy stavebnictví a trhu bydlení, jejímiž autory jsou společnosti CENTRAL GROUP a KPMG Česká republika. Analýza bude pravidelně zveřejňována vždy v březnu a září na Summitech stavebního rozvoje, které pořádá Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

Jak z aktuálního Barometru stavebnictví vyplývá, nejvíce peněz do české ekonomiky (téměř 380 mld. Kč) by mohly přinést inženýrské stavby (převážně dopravní stavby), následovány bytovými budovami (303 mld. Kč) a budovami nebytovými (233 mld. Kč). V porovnání s prvním pololetím roku 2021 došlo k nárůstu hodnoty stavebních povolení u bytových staveb o 30 %, u inženýrských staveb dokonce o 77 %. U nebytových staveb se hodnota stavebních povolení téměř nezměnila (+2 %).

Rekordní hodnoty barometru jsou částečně ovlivněny i rostoucí inflací, která zvedá odhadovanou hodnotu stavebních povolení, a také možnou kumulací projektů, u nichž došlo k pozdějšímu získání stavebního povolení kvůli omezenému fungování stavebních úřadů v době pandemie.

Výstavba bytů tvoří třetinu přínosu stavebnictví pro ekonomiku

Druhým nově sledovaným ukazatelem je tzv. Barometr bytové výstavby, podle nějž by bytové stavby povolené v předchozím pololetí mohly do ekonomiky přinést více než 303 miliard korun. Meziročně je to nárůst o 55 %. Největší podíl mají bytové stavby povolené v Praze (26 %), Středočeském kraji (18 %) a Jihomoravském kraji (11 %). Bytové stavby se na hodnotě celkového Barometru stavebnictví dlouhodobě podílí zhruba jednou třetinou.

„Je v maximálním zájmu celé země urychlit povolování nových staveb. Například v Praze je v různých fázích schvalovacího procesu uvázlých pres 130 tisíc nových bytů. Ty by dokázaly nejen pomoci řešit současnou bytovou krizi, ale navíc by do napjatého státního rozpočtu přinesly více než 155 miliard korun, a to jen na DPH. Na každém postaveném bytě stát velmi vydělává. V Praze veřejná správa inkasuje z každého nového bytu v průměru více než 1,5 milionu korun,“ dodává Kunovský.

Stavebnictví negativně ovlivňuje velká nejistota

Ve stavebnictví panuje velká nejistota kvůli bezprecedentnímu růstu cen stavebních materiálů, energií a nedostatku pracovníků. Tyto okolnosti z převážné míry vyvolané pandemií a válkou na Ukrajině pak dále umocňují drahé úvěry. Základní úroková sazba ČNB se za půl roku zvýšila z 0,5 % na současných 4,5 %. Velkou roli hraje také absolutní nejistota ohledně budoucnosti povolování nových staveb spojená s projednáváním odkladu nově schváleného stavebního zákona o rok a mnoha změn.

„Rostoucí ceny stavebních prací a výpadky dodávek materiálů budou negativně ovlivňovat novou výstavbu. Je důležité, aby v této situaci odpadly zbytečné průtahy stavebních řízení. Současná situace jasně ukazuje, že pro zachování budoucnosti a ekonomické úrovně státu je aktivita v oblasti výstavby klíčová,“ říká ekonom a partner poradenské společnosti KPMG Česká republika Pavel Kliment.


(21. 4. 2022 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(6443)