O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Bankovní identita: Jak snadno přistupovat k údajům od státu

Jednou z novinek a diskusním tématem letošního roku je využití bankovní identity. Bankovní identita je ve své podstatě metoda, díky které se ověřuje totožnost konkrétních osob. Ty se pak díky ní mohou přihlašovat do svých elektronických bankovnictví a nově nejen tam. Důležité a poměrně zajímavé je podotknout, že v současnosti má bankovní identitu přibližně přes 5 milionů lidí. A právě její rozšíření a aktivní využívání výrazným způsobem zjednoduší online život všem jejím vlastníkům.

V čem spočívá zmiňované usnadnění pohybu v online světě? „Pokud získáte bankovní identitu a pokud ji budete aktivně využívat, nebudete si muset pamatovat značné množství různých hesel, protože vám bude stačit pouze to jedno do vašeho internetového bankovnictví. Heslo pak můžete mít v podobě elektronického klíče, SMS kódu, svého otisku prstu anebo například vámi vybraného slova. Tím se dostáváme k tématu zabezpečení. Ve své podstatě to bude takový občanský průkaz, na který jsme zvyklí, ale bude v online světě,“ vysvětluje Marcel Poul, ředitel realizace projektů v BCV solutions.

Využití bankovní identity

V budoucnu byste mohli bankovní identitu využívat kupříkladu k získání různých lékařských potvrzení, e-receptů. Pokud jste řidič, budete moci zažádat o výpis svého bodového stavu či jako řidič budoucí si budete moci podat žádost o řidičský průkaz. Budete ji moci využít i tehdy, kdy budete potřebovat výpis z rejstříku trestů. Dále ji budete moci použít kupříkladu k online žádosti o sociální dávky. Jejího využití se bude samozřejmě neustále rozšiřovat jak ve veřejné, tak i v soukromé sféře.

Možností tak bude mnoho. V současnosti již některé služby fungují. Například na Portálu občana, kde lze nahlížet na současný stav bodů za přestupky, se lze přihlásit bankovní identitou od ČSOB nebo České spořitelny.

Bezpečnost Bankovní identity

Aktivní využívání bankovní identity (identifikace bankovní identitou) nabízí stejné zabezpečení, na které jste zvyklí ze svých přihlašování do elektronických bankovnictví.

Bankovní identitu má v současné době více než 5 milionů lidí v České republice, a těm, kteří svou identitu ještě nemají, bude poskytnuta zdarma, a to od banky, kterou využívají. „Cílem je jednoznačně zjednodušení jednání mezi jednotlivci a subjekty v podobě firem či samotného státu. Rozšíření bankovní identity tak zároveň rozšíří a podpoří digitalizaci a online služby napříč všemi sektory,“ říká Poul. Bankovní identita je koncept, jehož využití se prohlubuje. U některých bank a služeb již funguje, další služby jej teprve zavádí či se jej zavést teprve chystají.

Využití bankovní identity v dalších zemích

Využití bankovní identity není žádnou novinkou. Hojně využívaná je zejména v severských zemích, ve kterých sklízí poměrně značný úspěch díky výraznému usnadnění každodenních činností. Bankovní identitu využívají lidé v zemích jako je Kanada, Dánsko, Estonsko či Švédsko.


(12. 2. 2021 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5781)