O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Balíčky z Číny: Jak dlouho trvá doručení a kudy cestují

V poslední době se hodně mluví o tom, že se i u malých balíčků z Číny bude muset platit DPH, před nedávnem bylo zase velkým tématem to, že je bude Česká pošta doručovat rychleji. Pro mě je ale velkým tématem, za jak dlouho balíček z Číny dostanu a kudy vlastně jde. A taky co znamenají jednotlivé kroky jeho cesty, které ukazuje tracking. Takže...

Když si člověk objedná balíček z Číny, nejdřív nějakou dobu trvá, než ho obchodník vůbec odešle. Někdy to může být ještě v den zaplacení, typicky to ale bývá druhý nebo třetí den. Výjimkou ale nejsou ani obchodníci - a to třeba i na známém Aliexpressu - kterým to trvá týden. Jakmile je balíček zabalený a nahlášený spediční společnosti, bývá k dispozici tracking. Na už zmíněném Aliexpressu je u objednávky tlačítko Track Order. Na něj stačí kliknout nebo jen najet myší a už můžete vidět jednotlivé kroky cesty.

Shipment ready for dispatch

Shipment ready for dispatch znamená, že je zásilka připravena k odeslání. V tomhle okamžiku už je někde zabalená a čeká na to, až si ji někdo vyzvedne. To může nastat klidně v den objednání nebo den poté.

Shipment dispatched

Shipment dispatched znamená, že už je zásilka konečně na cestě. Takže se na ni už můžete těšit? Pozor, ne tak hrrr...

Outbound in sorting center

Outbound in sorting center - zdá se, že vaše zásilka je na cestě ven z třídícího centra.

Item collected

Item collected - klidně i tenhle stav se může v trasování objevit. Váš balíček někdo vyzvedl. Tahle položka se prostě zobrazí místo Shipment dispatched.

Shipment at country of origin warehouse

Shipment at country of origin warehouse znamená, že je teď zásilka v nějakém skladu v zemi původu. Typicky v nějakém sběrném skladu třeba na letišti nebo v jiném přepravním centru.

Received by line-haul

Received by line-haul - zásilku převzal dopravce, který ji teď dopraví na to správné místo na světě. V lepším případě. Zní to docela dobře, ale v praxi to může znamenat, že si zásilka ještě poleží v nějakém skladu, než se pro ni najde ten správný přepravní prostředek.

Shipment left country of origin warehouse

Shipment left country of origin warehouse - výborně, zásilka už je zase na cestě.

Export clearance success

Export clearance success - skvělé, úředničina spojená s vývozem je za vámi. Tedy - za vaší zásilkou.

Shipment accepted by airline

Shipment accepted by airline znamená, že nějaká aerolinka souhlasila, že zásilka poletí s ní. Výborně! Vypadá to, že máme za sebou spoustu kroků, ale všechny klidně mohly proběhnout ještě v den, kdy byl balíček připraven k odeslání.

Hand over to airline

Hand over to airline - zásilka byla předána letecké společnosti. Teď už by se konečně měla vydat na dlouhou cestu k vám.

Cesta kolem světa

Zásilka nemusí jen letět. Někdy se vydá na cestu pomalejšími dopravními prostředky a klidně může procestovat třeba Kazachstán, Rusko, Bělorusko... Prostě uvidí cestou kus světa. Nebo spíš asi jen uslyší :). Každopádně to může trvat třeba měsíc. Nebo i více.

Departed country of origin

Departed country of origin - váš balíček konečně opustil zemi původu, typicky Čínu. Ale třeba i jinou zemi, odkud teď čínské e-shopy zboží odesílají. To se může stát i nějaké tři, čtyři dny po objednávce.

Arrived at destination country

Arrived at destination country - výborně, vaše objednávka už je v cílové zemi. V lepším případě v České republice :), kde ji už očekáváte. Řeknete si, že let může trvat maximálně den, ale mezi opuštěním Číny a příletem do země určení může podle trackingu klidně uplynout i týden. Neptejte se mě, proč.

Accepted by Last Mile Carrier

Accepted by Last Mile Carrier - a teď už je dohodnuté její vyzvednutí doručovací společností. Třeba Českou poštou.

Clearing Customs

Clearing Customs - výborně, zásilka prochází celní kontrolou. Čím více kontrol, tím větší dobrodružství. A kdo by neměl rád dobrodružství?

Import clearance success

Import clearance success - báječně, tak už i tady zásilka prošla. Trocha úředničiny nikoho nezabije. Tedy aspoň do začátku července 2021, kdy se bude k zásilkám vybírat daleko větší výpalné. Ani ne tak v podobě DPH, to bude u malých zásilek zanedbatelné, ale v podobě poplatku za vyplnění formulářů. Pokud to tedy neuděláte sami, tam, kde to bude možné.

Delivering

Delivering - ano, teď už váš balíček někdo doručuje. Nebo se tak aspoň tváří :). Klidně se to může dít i během dvou až tří dní po příletu.

A jak dlouho tedy doručení trvá?

Ještě stojí za to dodat, že ne každá zásilka projde všemi výše uvedenými kroky. A některými projde, ale v trackingu zásilky je neuvidíte, protože je tam vaše přepravní společnost nezaznamenává.

A jak dlouho tedy doručení trvá? Záleží, odkud zboží skutečně putuje. Pokud třeba objednáte zboží na Aliexpressu s rychlým doručením z Evropy, můžete ho klidně mít už za tři nebo čtyři pracovní dny. Na vnitřním trhu EU odpadá úředničina a slušný prodejce má dopravu zmíknutou. Když zboží putuje z Číny, může dorazit za tři týdny, ale klidně i za dva měsíce. Je to sázka do loterie. Ano, dokonce i ve 20. letech 21. století. Tak hodně štěstí při objednávání!

 


(18. 5. 2021 | Jannen)


Autorem tohoto textu není redakce těchto webových stránek, ale jeden ze čtenářů/ek: Jannen

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Gramatika
Doprava je zmíknutá nebo zmáknutá?...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(5947)