O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

B2C-ISDOC: Standard pro elektronické faktury

Standard B2C-ISDOC, jenž má pomoci vylepšit a zjednodušit tuzemský elektronický fakturační proces, připravuje Česká bankovní asociace spolu s ICT Unií. Standard podle svých propagátorů usnadňuje a sjednocuje postupy při zasílání elektronických faktur klientům přímo do elektronického bankovnictví. Ti údaje na faktuře zkontrolují a mohou ihned odeslat on-line platební příkaz k jejímu proplacení.

ČBA tvrdí, že jedním z cílů České bankovní asociace ve vztahu k podnikatelskému sektoru je usnadnění a rozšíření elektronické fakturace mezi výstavci dokumentů a jejich zákazníky, klienty elektronického bankovnictví. Standard pro elektronickou fakturaci ČBA podle ní zajistí jednotný otevřený přístup všem účastníkům trhu v oblasti elektronické fakturace.

„Praktické využití standardu spočívá především v přenosu platebních údajů bez zásahu lidského faktoru a jejich doručení do elektronického bankovnictví prostřednictvím elektronických faktur. Klient po přihlášení do elektronického bankovnictví pouze zkontroluje předvyplněné údaje a automaticky vygenerovaný platební příkaz odešle ke zpracování standardním procesem autorizace platby. Tím se zvýší komfort pro klienty při zadávání údajů a zároveň se sníží počet chybně zadaných plateb,“ přibližuje výhody standardu Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Standard podporuje rovněž přijímání neplatebních dokumentů, čímž výstavcům i příjemcům usnadní elektronickou komunikaci v rámci bezpečného a důvěryhodného prostředí včetně možnosti archivace příchozích dokumentů. Klienti využívající elektronické bankovnictví by tak měli mít všechny dokumenty získané prostřednictvím elektronického bankovnictví kdykoliv k dispozici na jednom zabezpečeném místě. Česká bankovní asociace chce podle svých slov tímto krokem podpořit rozšíření a akceptaci elektronických faktur v České republice.

Vznik standardu B2C-ISDOC

Vlastní standard vznikl ve spolupráci s ICT Unií doplněním existujícího národního standardu ISDOC o položky vhodné pro identifikaci klienta-spotřebitele, dále o tzv. neplatební dokumenty a také o procesy zřízení či ukončení fakturační komunikace mezi výstavcem faktury a bankou. Podporu standardu a projektu jeho implementace vyjádřilo i Národní mnohostranné fórum ČR pro elektronickou fakturaci, zřízené Hospodářskou komorou ČR, které vzniklo jako reakce na snahy Evropské unie podpořit a urychlit využívání elektronické fakturace v praxi a potřebnou harmonizaci v této oblasti. Aktuálně je k dispozici pracovní verze Standardu ČBA, a to na stránkách ČBA.


(3. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(517)