O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Asijští roboti na cestě do práce

Částky 66 miliard amerických dolarů dosáhnou letos jen v Asii a Tichomoří investice do robotů a souvisejících služeb. Růst tohoto trhu přitom má rychle pokračovat i v následujících pěti letech - až na 162 miliard dolarů v roce 2021. Plyne to z odhadů zveřejněných v nejnovější zprávě IDC.

Jing Bing Zhang z IDC upozorňuje, že konvergence technologií robotiky a umělé inteligence zrychluje nástup nové generace inteligentních robotů pro průmyslové, komerční i uživatelské nasazení. Inteligentní roboti schopní učení, autodiagnostiky i inteligentní interakce s okolím budou podle jeho názoru znamenat výrazné rozšíření pole jejich působnosti.

Ještě běžnější než dnes by mělo být využití nové generace robotů ve výrobě, zdravotnictví nebo v retailu. Oproti aktuálně používaným robotům by přitom ty nové měly nabízet vyšší variabilitu nasazení a také snazší uvádění do provozu - právě díky schopnosti se rychle učit.

Je-li výše řeč o trhu Asie a Tichomoří, dodejme, že trhu dominuje Čína s očekávanými výdaji na robotiku v roce 2021 ve výši 74 miliard amerických dolarů. Analytici společnosti Bloomberg přitom varují, že širší nasazení robotů může mít negativní vliv na další ekonomický vývoj nejen v této zemi, ale i v dalších státech. Nasazení robotů totiž na jedné straně přinese vyšší konkurenceschopnost, na druhé pak tlak na mzdy a zvyšování příjmové nerovnosti. Stále ovšem platí, že roboti stojí v centru vládního plánu Made in China 2025, jehož cílem je upgrade továren tak, aby dosahovaly vysoké míry automatizace. Dodejme, že aktuální míra automatizace v Číně je podle stejného zdroje relativně nízká - pod průměrem světa a 10x nižší než u vedoucí Jižní Koreje. Výše uvedené investice by tak podle čínské vlády měly situaci výrazně změnit.

Na tomto místě vás většinou upozorňuji na související téma v našem magazínu OnBusiness, tentokrát ale udělám výjimku. Trendům v robotice a průmyslu 4.0, stejně jako dalším vizím do blízké i vzdálenější budoucnosti, se věnujeme i v našem novém magazínu Vize X - a doporučím tentokrát vaší pozornosti právě ten.

 

Příjemný nadcházející podzim vám přeje

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz


(4. 9. 2017 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3435)