Antverpy, nejstarší diamantové obchodní centrum světa, zobchodovaly v roce 2016 o 5 % více diamantů než v předešlém roce. Evropským městem diamantů prošlo 202 milionů karátů diamantů v hodnotě 48 miliard dolarů (zhruba 40,4 tun diamantů za 1,2 bilionu korun). Údaje zveřejnilo Antverpské světové diamantové centrum.
Rok 2016 znamenal také větší export leštěných diamantů na čínský trh, který s očekáváním sledují velcí obchodníci s diamanty. Podle China Customs Information Center Čína vloni dovezla leštěné diamanty za 7,02 miliardy dolarů (174,5 miliardy korun), což je o 4,9 % více než v předešlém roce.
Antverpy jsou již přes 500 let hlavním diamantovým centrem naší planety. V současné době je zde zobchodováváno přes 80 % všech nezpracovaných diamantů a zhruba polovina všech vybroušených diamantů na světě. Antverpská „diamantová čtvrť“ čítá přes 1 500 kanceláří, ve kterých řeší obchody s diamanty kolem 8 000 lidí reprezentujících zhruba 160 národností. Podle Antverpského světového diamantového centra Antverpami v roce 2016 celkem prošlo 190,8 milionu karátů nezpracovaných diamantů a 11,4 milionu karátů leštěných diamantů.
Rok 2016 byl úspěšný i pro Dubajskou diamantovou burzu, které během něj přibylo 268 nových členů. Import nezpracovaných diamantů zde meziročně vzrostl o 13 % na 70,1 milionu karátů a export o 26 % na 79,9 milionu karátů. Dubajská diamantová burza letos v březnu oznámila, že počet jejích členů vzrostl na 1 000.
Na světě je v současné době 30 diamantových burz. Jako největší bývá označována Izraelská diamantová burza v Ramat Gan nedaleko Tel Avivu, která sdružuje přes 3 100 členů. Antverpy se pyšní tím, že na jejich území sídlí hned čtyři diamantové burzy. „Diamantová burza není jen jeden velký sál, jak si lidé často myslí. Obvykle jde o vysokou budovu, kde jsou stovky kanceláří, přičemž každá se specializuje na určitou kategorii diamantů. Obchoduje se v lotech. Jeden lot je malý pytlík s diamanty o stejné váze a vlastnostech. Mimořádně velké a kvalitní diamanty se ale draží,“ uvádí Alojz Ryšavý, klenotník a majitel ALO diamonds, který v druhé polovině 90. let jako jeden z prvních českých a slovenských obchodníků začal obchodovat na burzách v Antverpách, Hongkongu a Izraeli.
Velká část prodaných diamantů nachází své místo v investičních špercích, které jsou po celém světě brány jako bezpečná dlouhodobá investice, protože cena těchto vzácných kamenů dlouhodobě roste. „Zájem o investiční diamantové šperky výrazně sílí i v Česku. Abychom uspokojili poptávku, začali jsme dovážet i extrémně vzácné barevné diamanty, které je možné z hlediska výskytu považovat za opravdové výjimky z výjimek. Růžové diamanty bývají obvykle zamluveny ještě před tím, než jsou vůbec vytěženy,“ dodává Ryšavý.
Vstup na diamantovou burzu bývá povolen jen známým a prověřeným obchodníkům. „Abyste se stali členem burzy a mohli jste zde obchodovat, musí se za vás zaručit ostatní obchodníci. Získání členství je určitou poctou, že jste v oboru dostatečně znám a působíte v něm už delší dobu. Je to takový elitní klub, který mezi sebe nepřijme každého. Například v Izraeli bývá během vstupních rozhovorů používán i detektor lži,“ dodává Ryšavý.