O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

Ani programy na zakázku není třeba stavět na zelené louce

Dospějete-li ve své organizaci k závěru, že vám pro určité účely nevyhovuje žádný ze standardně nabízených programů, bude před vámi velká výzva: Nadefinovat přesné požadavky na software, který potřebujete, a zajistit jeho vývoj – ať už vlastními silami, nebo prostřednictvím externího dodavatele. Ani tehdy ale není třeba vyvíjet celý software od začátku.

Obr.: Pixabay
Obr.: Pixabay
A bude třeba si zodpovědět otázku: Jak tento software vytvořit? Jako vhodné řešení se vám nabídne vlastní nebo externí vývoj standardními prostředky, ale třeba i vývoj s využitím externích softwarových služeb typu SaaS. Co to znamená?

Když je vše pod kontrolou

Naprogramování aplikace běžnými prostředky sice přináší nejvyšší flexibilitu, ale také nejvyšší náročnost na vývoj. Navzdory novým přístupům, jako je například agilní programování, díky němuž lze při vývoji pružněji reagovat na úpravu požadavků uživatelů, klade uvedený způsob vysoké požadavky na přesnou definici funkčnosti vyvíjeného řešení i na alokaci dostatečných lidských kapacit.

Kdy je rozhodně vhodný tento přístup? K hlavním uváděným důvodům pro vlastní vývoj patří nutnost vyvinout velmi specifický software, který nelze pořídit na trhu, případně nutnost vlastnit zdrojový kód – například s vizí dalšího obchodního využití.

K výhodám tohoto přístupu patří jednak už zmíněná vysoká flexibilita jak pokud jde o funkcionalitu, tak o uživatelské rozhraní, případně napojení na další systémy, jednak dostupnost relativně velkého množství zkušených programátorů na trhu práce. Ale jistě, ne vždy je snadné je získat pro práci na vašem projektu.

Zásadní nevýhodou je naopak časová náročnost a nutnost vytvořit software od A do Z – byť lze pochopitelně mnohdy s výhodou použít knihovny a nástroje, které ušetří práci při psaní standardizovaných funkčních celků, které budou součástí výsledného řešení.

SaaS jako velká pomoc?

O SaaS jste už možná slyšeli - tato zkratka je obecně známa jako název pro jeden z druhů služeb poskytovaných z cloudu. A nejčastěji se o nich v této souvislosti mluví jako o službách poskytujících kompletní software formou služby. Poskytován však nemusí být vždy jen celý software, ale také jen některé potřebné komponenty.

Tady se ovšem dostáváme k druhému možnému přístupu, totiž k využití komponent SaaS k vytvoření výsledné aplikace plnící daný požadavek. Základní podmínkou pro využití tohoto přístupu je pochopitelně dostupnost služeb, ze kterých lze výsledný software sestavit.

Výhody tohoto přístupu jsou patrně zřejmé, stejně jako základní nevýhody. Proto jen stručně: K té první skupině patří především výrazné zrychlení tvorby výsledného řešení, případně jeho provoz a správa třetími stranami. K té druhé pak to, že výsledný produkt není vaším vlastnictvím a možnost úprav může být do určité míry omezená. Rovněž počet odborníků na trhu, kteří jsou schopni takzvaná mashupová řešení využívající SaaS moduly vytvořit, je omezený.

Správné rozhodnutí

V praxi bude rozhodování o vhodném přístupu vždy záležet na několika kritériích. A pokud prostě neexistuje odpovídající standardní software ani externí služba, bude třeba sáhnout po klasickém vývoji softwaru.

Často uváděným příkladem softwarových řešení, kde naopak lze s výhodou použít přístupu SaaS, jsou třeba ta pro čištění dat. Oč jde? Nejen o odstranění duplicit, ale třeba také překlepů s nekonzistencí. A někdy také o dodání doplňujících informací do databáze - třeba z Obchodního rejstříku.

Jak už bylo řečeno v úvodu, IT se stále proměňují a s nimi i přístupy k tvorbě softwaru a k měření jeho úspěšnosti. K používaným metrikám stále častěji patří i flexibilita výsledného řešení, které by se mělo v průběhu času vyvíjet spolu s potřebami uživatelů. V případě využití přístupu využívajícího SaaS je v tomto ohledu klíčové, aby se stejně vyvíjely i služby dodavatele, případně aby existovala dostatečná alternativní řešení.

Současně je vhodné mít vždy na mysli, že klíčová je nejen kvalita výsledného řešení, ale také jeho dostatečně rychlá dostupnost. I to je třeba mít na mysli při definování požadavků i při volbě vhodného přístupu k tvorbě výsledného řešení.

Diskutujte o vývoji software na zakázku na diskusním fóru pro profesionály Bizio.cz.


(6. 7. 2015 | redakce2)


Tento článek je součástí speciálu:

Sázka na software: Volte dobře, je to klíč k úspěchu

Vhodné programové vybavení je, jak známo, jedním z důležitých faktorů schopných pomoci efektivnímu fungování každé firmy. Někdy si vystačíte se...


Facebook Twitter

Partneři speciálu:Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1926)