Rok 2016 byl pro českou ekonomiku úspěšný. Zpomalení růstu, které můžeme aktuálně pozorovat, bylo na začátku loňského roku všeobecně očekáváno a nesignalizuje vážné problémy do budoucna. Navíc ekonomický růst se ve stále větší míře promítá do životní úrovně obyvatel. Tvrdí to analytici ČSOB. A co očekávají v roce 2017.
Dobrou zprávou podle Martina Kupky, hlavního ekonoma ČSOB, je zjištění, že se v průběhu loňského roku nenaplnily obavy z realizace negativních scénářů vně české ekonomiky. „Na druhé straně ovšem možné zdroje většiny těchto negativních scénářů definitivně nezanikly, což v praxi znamená, že vnější prostředí zůstává hlavním rizikem pro pokračování příznivého vývoje české ekonomiky i v roce 2017," říká Martin Kupka.
Pozitivní dle ČSOB je, že zaměstnanci pociťují ekonomický růst na svých výplatách ve větší míře než dříve. Vzhledem k tomu, že firmy považují nedostatek zaměstnanců za stále větší problém pro další expanzi, dá se čekat, že růst mezd bude nejen pokračovat, ale že bude akcelerovat. „Nedostatek nových zaměstnanců nutí firmy zvyšovat mzdy rychleji, zvlášť u nedostatkových profesí, jako jsou pomocní dělníci či řemeslníci. Tento trend bude pokračovat i v roce 2017, avšak bude doprovázený i vyšší inflací. Ta nakonec umožní ČNB konečně uvolnit korunu z kurzového systému zavedeného v roce 2013," říká k tomu Petr Dufek, analytik ČSOB.
Trochu jiný vývoj se očekává ve světě. Podle Jana Bureše, hlavního analytika Poštovní spořitelny, bude růst v Evropě do velké míry odrážet zlepšující se situaci na trhu práce, která ale zatím nepovede k výraznější akceleraci mezd. I proto se nárůst inflace omezí na efekty spojené s vyprcháním nízkých cen ropy a energií a inflace v roce 2017 zůstane relativně daleko od cíle ECB (odhadujeme 1,1 %). Přesto v roce 2017 očekává lehké zrychlení ekonomiky USA (2,3 %) i eurozóny (1,7 %).
„Hlavní rizika pro hospodářský růst v eurozóně vidím v politické oblasti – nabitý volební kalendář týkající se Nizozemí, Francie, Německa a možná i Itálie v kombinaci se startem ostrých jednání o brexitu mohou vést podniky k odkládání investic," vysvětluje Bureš. Případné negativní dopady politického napětí ale bude částečně tlumit pokračující měnová expanze ECB. Rozdílná politika ECB a amerického Fedu by také měla alespoň v první polovině roku držet euro slabé a není vyloučené, že eurodolar si v příštím roce otestuje paritu.