O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Akční plán EU: Podpoříme získávání energie z oceánů

Evropská komise, konkrétně komisařka Maria Damanaki a komisař Günther Oettinger, představila nový akční plán, který by měl usnadnit další rozvoj odvětví výroby obnovitelné energie z oceánů v Evropě. Ústředním prvkem tohoto akčního plánu bude vytvoření fóra pro energii z oceánů, které svede dohromady zúčastněné strany a jehož cílem bude vytváření kapacit a podpora spolupráce.


Akční plán by měl vznikajícímu odvětví takzvané „modré energie“ pomoci dosáhnout plné industrializace. Získávání energie z oceánů zahrnuje všechny technologie, které umožňují výrobu obnovitelné energie z našich moří a oceánů s výjimkou větrné. Její využívání by přispělo k dekarbonizaci hospodářství EU a poskytlo bezpečné a spolehlivé obnovitelné energie pro Evropu.

„Jak je zdůrazněno v naší strategii modrého růstu, moře a oceány mají potenciál vytvářet obrovský hospodářský růst a velice potřebná pracovní místa. Pomůžeme-li odvětví výroby energie z oceánů plně se rozvinout, můžeme na základě inovací tento potenciál naplnit a zároveň zajistit pro Evropu čistou a obnovitelnou energii,“ uvedla Maria Damanaki, evropská komisařka pro námořní záležitosti a rybolov.

„Energie z oceánů může významně posílit bezpečnost dodávek,“ prohlásil komisař EU pro energetiku Günther Oettinger. „Toto sdělení si klade za cíl přispět k podpoře technologických inovací a k dosažení cílů strategie Evropa 2020 i v následujícím období. Vypracování širokého portfolia obnovitelných zdrojů energie, včetně energie z oceánů, rovněž usnadňuje jejich integraci do evropského energetického systému.“

Energie z oceánů

Celosvětové zdroje energie z oceánů převyšují podle Komise naše současné i předpokládané budoucí energetické potřeby. Mohou být využívány mnoha způsoby, například jako energie vln a slapová energie. Získáváním energie z oceánů by se EU přiblížila vytvoření nízkouhlíkového hospodářství a snížením závislosti na fosilních palivech by posílila svou energetickou bezpečnost.

Energie z oceánů by navíc mohla pomoci vyrovnávat objem výroby z jiných obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a sluneční energie, aby byla zajištěna rovnoměrná celková dodávka energie z obnovitelných zdrojů do distribuční sítě. Energie z oceánu má podle zástupců EU i velký potenciál pro vznik nových, vysoce kvalitních pracovních míst, zejména v evropských pobřežních oblastech, které často trpí vysokou nezaměstnaností.

Existují i problémy

Navzdory svému nezpochybnitelnému potenciálu se ovšem toto slibné nové odvětví potýká s několika problémy. Ty je třeba vyřešit, abychom vznikajícímu odvětví pomohli využívat značné hospodářské výhody a přínosy pro životní prostředí a stát se nákladově konkurenceschopným vůči jiným formám výroby elektřiny:

  • náklady na technologie jsou v současné době vysoké a přístup k financování je obtížný;
  • existují podstatné překážky v oblasti infrastruktury, jako je připojení k distribuční soustavě nebo přístup k vhodným přístavním zařízením a specializovaným plavidlům;
  • existují správní překážky, např. složité vydávání licencí a postupy udělování souhlasu, jež mohou vést ke zpoždění projektů a zvýšení nákladů;
  • a je nutné se zabývat i problematikou životního prostředí, včetně zvýšené potřeby výzkumu a lepších informací ohledně dopadů na životní prostředí.

Komise již podporuje několik iniciativ v oblasti získávání energie z oceánů. Na základě tohoto akčního plánu pro energii z oceánů vznikne fórum, jehož cílem bude spojit existující vědomosti a odborné znalosti, vytvářet synergie, poskytovat kreativní řešení a podporovat rozvoj tohoto odvětví. Je to podle ní nástroj, který pomůže zúčastněným stranám vypracovat strategický plán pro odvětví výroby energie z oceánů, jenž se v budoucnosti může stát základem pro evropskou průmyslovou iniciativu.


(24. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(625)