O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Usnadní vám práci: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

Absolventi na Úřadu práce - ale jinak, než si myslíte

Celkem 450 absolventů škol z řad nezaměstnaných dočasně posílilo řady pracovníků Úřadu práce ČR. Mohou tak získat na určitou dobu práci, a tedy i tolik potřebnou praxi. Úřad přitom první program pro mladé  realizuje už od července 2013, a to prostřednictvím svých krajských poboček a pod souhrnným názvem Odborné praxe pro mladé do 30 let.

V období od 1. 9. 2013 do 31. 8. 2014 se Úřad práce ČR (ÚP ČR) připojuje k dalším zaměstnavatelům v rámci 14 regionálních projektů financovaných z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, zaměřených na podporu zaměstnání mladých lidí bez praxe.

Podstatou nově spuštěné spolupráce, díky které si mohou mladí lidé snížit svůj handicap na trhu práce, je vytvoření společensky účelného pracovního místa přímo na pracovištích Úřadu práce ČR a následně zaměstnávání těžko umístitelných absolventů škol. Vytipované uchazeče, celkem jich může ÚP ČR zařadit do projektu 465, osloví agentura ManpowerGroup a nabídne jim pracovní poměr na dobu určitou. Doba takto sjednaného pracovního poměru se pohybuje v rozmezí 6 – 12 měsíců.

Kdo jsou mladí bez práce s novou šancí

Jako první dostali šanci získat místo lidé, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 4 měsíce. Pokud se v této skupině neobjeví vhodní kandidáti, je možné vybírat i mezi uchazeči s kratší dobou evidence, ale bez předchozí získané praxe. V případě, že ani oni nevyhoví požadavkům Úřadu práce ČR, nabízí agentura novou práci těm absolventům, kteří mají pracovní zkušenosti v souhrnné délce maximálně dva roky od doby, co ukončili studium.

„Kdo jiný by měl zaměstnat naše uchazeče, když ne Úřad práce ČR?“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková. „A protože jako státní organizace nemůžeme tyto lidi zaměstnávat sami, využili jsme zákonné možnosti a vysoutěžili v řádném výběrovém řízení agenturu, která nám tolik potřebné pracovníky poskytla.“

Absolventi pracují nejčastěji jako obslužný personál nebo v administrativě. V žádném případě prý nepřichází do styku s osobními údaji.

„Vývoj ekonomiky za poslední 4 roky měl mimořádně negativní vliv na mladé lidi na trhu práce. Vzniká tu „ztracená generace“, která již nikdy nemusí najít cestu na trh práce. Jsou v začarovaném kruhu – bez praxe je nikdo nechce, ale praxi nemají kde získat. Možnost nalézt první pracovní uplatnění ve státní instituci je pro některé z nich jediná možnost, jak se z tohoto kruhu vymanit,“ říká generální ředitelka ManpowerGroup, Jaroslava Rezlerová.

Během praxe se absolventi seznámí s chodem celého úřadu, a pokud se osvědčí, mohou získat po uplynutí sjednané doby třeba i trvalé místo. „Chceme tímto krokem mimo jiné ukázat i dalším státním institucím cestu, kterou se mohou v případě zájmu také vydat. Je to obrovská možnost, jak si vychovat novou generaci zaměstnanců podle svých představ,“ upozorňuje ředitelka Bílková.

Lidé s tváří a jménem

Jednou z těch, která tuto šanci dostala a chce ji využít do budoucna, je 22letá Nikola Pečenková. Od 1. října 2013 pracuje na kontaktním pracovišti ÚP ČR v Kolíně v oddělení nepojistných sociálních dávek. V popisu její činnosti je výkon a následně zpracování šetření v rámci všech agend tohoto oddělení. „Díky projektu získám určitě nové zkušenosti a hlavně praxi, která se mi bude hodit do budoucna,“ říká.

Měsíční mzda nového zaměstnance se odvíjí od jeho platového zařazení. A těšit se mohou i na zaměstnanecký benefit. Pracovní prostředí agenturních zaměstnanců je srovnatelné s tím, ve kterém působí zaměstnanci kmenoví, a takto přidělení mladí lidé dostávají i příspěvek na stravné ve výši až 1 200 Kč měsíčně.


(24. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(157)