Poslední údaje BSA hovoří o tom, že tuzemští uživatelé počítačů mají nainstalováno 33 % nelicencovaného, tedy nelegálního softwaru. Tento problém se přitom mnohdy týká i firem. Někdy ovšem nemusí jít o záměr, prostě jen chybí efektivní správa softwarových licencí. Díky ní se lze nejen vyhnout problémům, ale leckdy i ušetřit.
Pro kvalitní správu softwaru ve firmě je vhodné používat takzvané nástroje SAM (Software Asset Management). Výsledkem jejich použití by mělo být snížení nákladů i omezení právních rizik spojených s používáním špatně nebo nevhodně licencovaným softwarem.
Vydavatelé softwaru v průběhu času mnohdy zkomplikovali licenční strukturu svých produktů. Přidejme k tomu možnost využívat množství softwaru formou služby a představme si organizaci se stovkami - tisíci - či ještě vyšším množstvím uživatelů a správa softwaru - a optimalizace nákladů na něj - je bez vhodného nástroje jen těžko představitelná.
Podle analytiků Gartneru nástroje SAM, tedy software asset management, postupně vytlačují monolitické nástroje ITAM (IT asset management). Uživatelům totiž zpravidla nabízejí propracovanější funkcionalitu. I tak je ale zásadní otázkou, jaký z dostupných nástrojů SAM vybrat.
Výběr vhodného nástroje SAM začíná, stejně jako u každého softwarového nástroje, stanovením požadavků. Ty budou typicky vycházet z toho, co přesně potřebuje organizace zajistit, a z toho, co už je schopna zajistit stávajícími nástroji (pokud má v plánu je používat i nadále).
Po nalezení překryvu definovaných požadavků s nabídkou dodavatelů je třeba ověřit, že nabízené funkce jsou poskytovány v dostatečném rozsahu. Rozhodně je vhodné sázet na nástroje, které poskytují dostatečnou míru automatizace ověřování licencí, jsou schopny ověřit využívání nasazeného softwaru a poskytují schopnost integrace s dalšími používanými nástroji.
Rovněž je třeba mít na mysli, že bude zřejmě třeba ověřovat nejen licence a využívání softwaru, který je nainstalován na různých platformách (včetně například mobilních), ale i softwaru poskytovaného formou služby. A analyzovat možnosti optimalizace využíváním daného softwaru různou formou.
Analytici společnosti Gartner popisují zásadní funkcionalitu nástrojů SAM v rámci posloupnosti kroků, které by měly být schopny realizovat. Prvním krokem je přitom automatické zjištění platforem, které jsou v organizaci, resp. v její síti k dispozici. Jde přitom jak o fyzické stroje, tak o virtuální stroje, na kterých je provozován software.
Jakmile jsou objeveny používané platformy, je třeba automaticky provést inventarizaci jejich softwaru a porovnat je s databází licencí. V tomto okamžiku je nezbytné, aby SAM nástroj skutečně „rozuměl“ zákoutím licenční politiky různých produktů, a to mj. i s ohledem na provozování software na virtuálních strojích, v multiprocesorových systémech apod.
Jakmile je sestaven přehled o existujícím softwaru a jeho vazbě na existující licence, je třeba ověřit případné konflikty, duplicity apod. Následně je třeba upozornit na skutečně existující problémy a navrhnout jejich řešení. Ať už jde o podlicencovanost nebo přelicencovanost, případně o možnost vytvoření nákladově efektivnější struktury licencí. Výsledné informace je pak třeba sdílet s dalšími firemními systémy, kde jsou potřebné.
Trh s nástroji SAM se poměrně rychle vyvíjí a výrobci svoje produkty postupně zdokonalují a obohacují o nové funkcionality. A to ať už díky vlastnímu vývoji nebo díky akvizicím. Lze očekávat, že s rostoucími nároky na správu softwaru - i díky stále populárnějším hybridním formám IT - poroste i zájem o nástroje SAM, které si poradí i s komplikovaným licencováním používaným v různých modelech poskytování softwaru a dokáží nejen licence spravovat, ale i optimalizovat.
Vývoj licenčních podmínek rovněž vyžaduje kvalitní podporu ze strany výrobce SAM. Jen tak může být dnes pořízený nástroj užitečný i v budoucnosti.
I pokud se o počítačové technologie právě hluboce nezajímáte, určitě jste si všimli, jak moc se v posledních letech proměňují....