O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

54 300 Kč za metr čtvereční: Nekupujte v Praze byty za vyšší ceny

Letošní třetí čtvrtletí potvrdilo, že prodej nových bytů v Praze má vzestupnou tendenci. V roce 2012 se za období od ledna do září prodalo 2 691 bytů, v letošním roce 3 564, z toho jen 1 154 za poslední kvartál. Nabídka volných bytů nyní čítá 6 120 jednotek, z toho je 2 335 dokončených. Průměrná cena nových, dosud nedokončených bytů činí 54 300 Kč/m2, dražší byty jsou často ležáky. Vyplývá to ze statistik společnosti Trigema.

Prodej nově postavených bytů v Praze má vzestupnou tendenci.
Prodej nově postavených bytů v Praze má vzestupnou tendenci.
Souhrnná analýza developerského trhu za první 3 čtvrtletí roku 2013 ukazuje 162 aktivních developerů nabízejících ve svém portfoliu 289 projektů, kde je 1 etapa započítávána jako 1 projekt za podmínky alespoň 1 volného bytu v nabídce. Celkově je k dispozici 6 120 volných bytů v nabídce, větší část z nich ovšem dosud nedokončených. Zájemci s aktuální potřebou bydlet se mohou rovnou nastěhovat do 2 335 již dokončených volných bytů.

V roce 2013 bylo doposud prodáno 3 564 bytů, z toho za poslední kvartál 1 154 bytů. V posledním kvartále roku 2013 zbývá prodat pouhých 1 014 bytů, aby bylo dosaženo prodejů za rok 2012 (4 578 bytů). Nelze tedy říci, že dochází k prudkým změnám prodejů, ale k postupnému nárůstu.

V roce 2013 lze podle zástupců Trigemy očekávat prodej 4 600 – 4 800 bytů. Pokud by se, stejně jako v posledních letech, opakoval zvýšený zájem o koupi ke konci roku, může být překročena i hranice 5 000 prodaných bytů. Nelze však opomenout, že za zvýšenými prodeji v roce 2011 a v roce 2012 stál očekávaný nárůst DPH v následujících letech.

Počet nových projektů klesá

Opačným směrem vývoje se pohybuje počet developerů, kteří zahajují prodeje nových projektů. V roce 2010 zahajovalo na 60 developerů nové prodeje bytových jednotek, v roce 2013 k 30. září uvedlo na trh nové byty pouhých 27 developerů. Stejným směrem se pohyboval i počet zahájených projektů, které v roce 2010 čítaly 80 nových projektů, zatímco v roce 2013 bylo doposud uvolněno k prodeji 36 projektů.

O pravidelnou nabídku, tedy alespoň jeden nový projekt či etapu ročně se stará pouze 9 nejaktivnějších developerů. V průběhu letošního roku lze očekávat spuštění prodeje téměř 3 400 bytů, což představuje skoro čtvrtinový pokles oproti loňskému roku.

Kolik činí průměrná cena bytů

V posledním čtvrtletí roku 2012 došlo podle zástupců Trigemy ke značnému výkyvu průměrné ceny, a to díky prudkému nárůstu lowcostových bytů a jejich postupného výprodeje. Z dlouhodobějšího pohledu lze prý z vývoje průměrné ceny rozpoznat tendence k ustálení okolo 60 000 Kč na m2. Nicméně nejlevnější nové byty pořídídíte výrazně výhodněji.

V letošním roce je v nabídce vyrovnaný poměr levných, středních a luxusních bytů, nedochází prý tedy k výraznému zkreslení průměrné ceny. Ke konci 3. kvartálu lze spočítat průměrnou cenu pro několik druhů pohledů na byty, které se nacházejí na pražském rezidenčním trhu.

Ležáky: Například byty, které se prodávají více než 24 měsíců, tedy tzv. ležáky, vykazují průměrnou cenu 67 853 Kč za m2.

Dokončené byty: Všechny volné dokončené byty jsou nabízeny v průměru za 64 397 Kč za m2.

Nedokončené byty: Průměrná cena z množiny skutečně prodaných nedokončených bytů se pohybuje kolem hodnoty 54 300 Kč/m2. Je tedy zřejmé, že pokud chcete nakoupit byt výhodně a můžete si dovolit počkat na dokončení, tato kategorie bytů pro vás bude nejzajímavější.

Poslední uvedená cena podle zástupců společnosti Trigema nejvíce odpovídá trendu poslední doby. Při rozhodování o koupi bytu je ovšem vždy třeba brát v úvahu nejen cenu, ale také lokalitu a vybavení bytu.

Při sledování a výpočtu průměrných cen je rovněž třeba vždy zvážit metodiku, kterou daný developer pro výpočet průměrné ceny počítá, tedy jestli je základem pro výpočet cena s DPH či bez DPH, zda je v ceně zahrnuta i garáž a sklep, či pouze byt, jakou váhu při výpočtu přisuzuje daná metodika terase, atd.

Trh s byty se stabilizuje

Z výše uvedených čísel můžeme vysledovat trendy na pražském rezidenčním trhu s novými byty. Které to jsou:

Trh se stabilizuje.

Tržní podíl se koncentruje do skupiny cca 10 nejaktivnějších developerských společností.

Do prodeje jdou velké projekty, většinou na okraji Prahy, s více byty, rozdělené do několika etap. Jen v těchto projektech jsou developeři schopni nabídnout poptávané byty v nižších cenových úrovních. Tento trend a nízké úrokové sazby hypoték jsou příčinou zatím stále rostoucího trhu s byty v Praze.


(30. 10. 2013 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(175)