O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

500 podnikatelů s pokutou

Více než 1300 kontrol provedli v rámci letní turistické sezóny inspektoři ČOI po celé republice a porušení povinností zjistili v téměř 40 % z nich. Kontroly byly směrovány zejména do míst s vysokou koncentrací návštěvníků a turistů, jako jsou přírodní i umělá koupaliště, hrady, zámky, muzea, sportovní areály, ubytovací zařízení a také provozovny stravovacích služeb a občerstvení. Jaké byly v uplynulé sezóně nejčastější prohřešky?

Nejčastěji prodávající porušovali zásady poctivosti prodeje, neseznamovali spotřebitele s cenou nabízených výrobků a služeb a také nevydávali řádně na vyžádání spotřebitele doklady o koupi nebo poskytnuté službě. Celkem bylo v průběhu celé kontrolní akce uloženo 464 pokut v hodnotě přesahující 1,2 miliony korun, další desítky správních řízení dosud nebyly ukončeny. Na tuto kontrolní akci budou navazovat kontroly zaměřené na zimní turistickou sezónu.

V průběhu letní sezóny od 1. 4. do 30. 9. 2014 bylo v rámci kontrol prodeje zboží a nabídky služeb provedeno celkem 1 338 kontrol, při nichž inspektoři ČOI ověřovali, jak prodávající a poskytovatelé služeb dodržují povinnosti stanovené zákonem o ochraně spotřebitele a dalšími souvisejícími předpisy v dozorové působnosti České obchodní inspekce.

Kontroly byly zaměřeny na všechny subjekty působící na maloobchodním trhu, u nichž byl předpoklad prodeje zboží nebo nabídky služeb v rámci letní turistické sezóny. Z celkového počtu 1338 provedených kontrol zjistili inspektoři nedostatky v 526 případech (tj. 39,3 %).

Zjištěné nedostatky - a sankce

Z hlediska struktury porušení obecně závazných právních předpisů, jejichž dodržování je předmětem dozorové činnosti České obchodní inspekce, porušovaly kontrolované subjekty zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.

Porušení zákona o ochraně spotřebitele:

  • zásady poctivosti prodeje (§ 3) byly porušeny v 303 případech (47,6 % všech zjištění)
  • s cenou zboží nebo nabízených služeb (§ 12) nebyli spotřebitelé seznámeni ve 111 provozovnách (17,4 %)
  • doklad o koupi nebo poskytnuté službě se všemi náležitostmi (§ 16) nevydalo na vyžádání spotřebitele 51 prodávajících (8,0 %)
  • další informační povinnosti (§§ 9-11, o výrobci, výrobku…) nesplnilo 47 prodávajících (7,4 %).

Zákaz používání do doby zjednání nápravy vydali inspektoři na celkem 130 ks měřidel bez platného úředního ověření.

V průběhu kontrolní akce bylo na základě zjištěných porušení obecně závazných právních předpisů pravomocně uloženo 464 pokut v celkové hodnotě 1 234 000 Kč, další vedená správní řízení dosud nebyla ukončena.


(19. 11. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1531)