O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

5 tipů jak získat peníze na podnikání

Na mnoho projektů nestačí mít jen dobrý nápad, ale chce to i reálný finanční plán a dostatek zdrojů pro rozvoj podnikání. Jak zajistit financování pro úspěšný rozjezd vlastního byznysu? Některé užitečné tipy nabízejí zástupci ČSOB i naše redakce. Podívejte se na ně.

1. Úvěr


Jen málokterý podnikatel si podle zástupců ČSOB vystačí s vlastními prostředky. Navíc investovat peníze vlastní nebo svých známých se leckdy podle nich nevyplatí. Proč? Předně se firma financovaná postupně z vlastních zdrojů rozjíždí pomaleji a dost času a úsilí zabere samotné střádání. Půjčka od přátel a příbuzných, často bez řádné smlouvy, je mnohdy tím nejlepším způsobem, jak o své známé přijít.

Nejrozšířenějším typem financování jsou podnikatelské úvěry. Podle České leasingové a finanční asociace (dále ČLFA) s nimi firmy financují víc než 50 % svých investic. Podle České bankovní asociace v poslední době navzdory vyšším úrokům sílí mezi podnikateli zájem o úvěry v cizích měnách. Chtějí se chránit před případnými kurzovými výkyvy koruny. Zatímco před rokem se úvěry v eurech na celkových objemech podílely necelými 18 %, letos je to už více než 20 %. Pokud na půjčku podnikatel nespěchá, je dobré si počkat. Banky v průběhu roku nabízí různé akce a slevy. ČSOB například v současné době poskytuje Rychlý úvěr na podnikání při řádném splácení v druhé půlce úplně bez úroku.

2. Leasing - finanční i operativní

Mezi často využívané možnosti se řadí také leasing, kdy zařízení do vlastnictví podnikatele přechází až po skončení splácení. Výhodou leasingu je, že společnost podnikateli zajistí pojištění, povinné ručení a další služby spojené s provozem vozu nebo stroje.

V současné době je kromě finančního leasingu využívaný i takzvaný operativní leasing, kdy klient zařízení po skončení „splácení" vrací zpět společnosti. Nemusí se starat o jeho údržbu, servis a následný prodej. Zatímco celkové objemy mluví ve prospěch finančního leasingu, podle počtu smluv byl na základě údajů ČLFA úspěšnější operativní leasing – firmy uzavřely celkem 13 022 smluv, oproti 8 217, kterými si sjednaly leasing finanční. Leasingové společnosti navíc mají i speciální programy přizpůsobené konkrétnímu oboru – v jejich nabídce je možné nalézt financování zemědělských strojů, lékařské techniky nebo třeba strojírenského vybavení.

3. Kontokorent

Pro krátkodobé pokrytí finančního deficitu je vhodný kontokorent. Zakládá se ke stávajícímu podnikatelskému účtu, vyřizování je díky tomu rychlejší. Variantou je také kreditní karta pro podnikatele. Hodí se k zajištění běžných provozních výdajů. Díky kreditní kartě získáte u bank někdy i pojištění nákupu či prodlouženou záruku na vybrané zboží k podnikání. Kartu lze mnohdy vydat libovolnému počtu společníků nebo zaměstnanců, dají se tak řešit například diety v rámci služebních cest.

4. Dotace

Při shánění peněz na rozvoj podnikání lze také využít podporu ve formě dotací. Evropská unie každých pět let vypisuje program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Cesta k získání prostředků z EU není úplně snadná, proto se při žádání doporučuje obrátit na odborníka. Třeba ČSOB EU Centrum už pro své klienty získalo přes 17 miliard korun. U dotací ale vždy pozor na s nimi spojenou administrativu.

5. Crowdfunding

Peníze lze získat i prostřednictvím sbírky na internetu. Pokud máte zajímavý projekt, vytvořte pro něj vhodnou prezentaci a umístěte na některý crowdfundingový portál, například na nejznámější Kickstarter. Pokud svým projektem - a nabízeným produktem - zaujmete, můžete získat potřebné finance pro jeho realizaci od stovek či tisíců podporovatelů na internetu.


(15. 10. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Dobré tipy. Ono pokud člověk podniká, tak jsou peníze potřeba vždycky, ale v začátcích asi nejvíc. Pamatuji si, že já když začínal podnikat, tak jsem také musel hodně investovat. Mimo jiné například i...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1465)