O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

3D biotisk: Kdy odstartuje nový byznys s lidskými orgány?

I když titulek může vypadat až příliš futuristicky, analytici společnosti Gartner upozorňují, že tomu tak ani zdaleka není: Již příští rok se prý dočkáme exploze zájmu o 3D tiskárny schopné tisknout neživé náhrady lidských tkání a o těch živých se má hluboce diskutovat už o rok později. Vzhledem k důrazu, který klademe na své zdraví, je zjevné, že se tu slibně rozvíjí velmi zajímavý nový byznys.

O 3D tiskárnách se zatím převážně mluví v souvislosti s plastovými modely či prototypy výrobků, ale v laboratořích se pracuje i na řadě dalších využití. Jedním z nich je to medicínské – a vzhledem k faktu, že každé lidské tělo je jedinečné, právě zde nabízejí 3D tiskárny velikou výhodu – schopnost poměrně rychle vytisknout potřebný objekt přesně na míru. Nejde přitom jen o tisk neživých objektů, pracuje se i na 3D tisku ze živých buněk.

Technologie biotisku, jak Gartner označuje medicínské využití 3D tisku pro tvorbu živých tkání a orgánů, postupuje podle analytiků tak rychle, že již během dvou let vyvolá debaty o etickém rozměru takového počínání. A už příští rok prý dojde doslova k explozi poptávky po technologiích 3D tisku pro účely tisku neživých medicínských objektů – například částí končetin.

„Zařízení pro 3D tisk se schopností tisknout lidské orgány a tkáně se budou vyvíjet daleko rychleji než obecné chápání a akceptování následků této technologie,“ předvídá Pete Basiliere z Gartneru. A zástupci Gartneru uvádějí i konkrétní příklady: loňskou operaci průdušnice u dvouletého dítěte v USA a její nahrazení umělou, vytvořenou z jeho kmenových buněk, nebo v Číně vyvinutou tiskárnu biomateriálu Regenovo; ta prý byla schopna vytisknout malou pracující ledvinu, která vydržela fungovat čtyři měsíce. Nicméně samotní zástupci Regenova tvrdí, že tisk funkčních orgánů vhodných k transplantaci si vyžádá ještě hodně vývoje – a jako realistický uvádějí horizont deseti až dvaceti let.

Desetiletý horizont se může zdát vzdálený, ale 3D tisk kompletních lidských orgánů nepochybně není první komerční metou, které bio-3D-tiskový byznys dosáhne. A tak se podle Basiliereho už brzy budeme muset začít vypořádávat s otázkami, jak přesně naložit se zdokonalenými orgány obsahujícími i jiné než lidské buňky, nebo kdo bude garantovat odpovídající kvalitu takových orgánů

Jistě, může se ukázat, že k cíli vedou vhodnější cesty. Ale zrovna tak může jít v případě 3D biologického tisku o cestu, která dá vzniknout byznysu s ohromujícím potenciálem. Rozhodně proto stojí zato jej přinejmenším sledovat.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz

Nenechte si ujít ani další pohled do budoucnosti: Na využití rozšířené reality v byznysu.


(3. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Wow, no tak o tomto teda slyším poprvé. Nápad je to ale určitě zajímavý. 3D tisku velice fandím. Líbí se mi jak si díky němu člověk doma může vytvořit opravdu cokoliv. Sám si teď chci postavit vlastní...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(671)