O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2022
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2022
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

3D biotisk: Kdy odstartuje nový byznys s lidskými orgány?

I když titulek může vypadat až příliš futuristicky, analytici společnosti Gartner upozorňují, že tomu tak ani zdaleka není: Již příští rok se prý dočkáme exploze zájmu o 3D tiskárny schopné tisknout neživé náhrady lidských tkání a o těch živých se má hluboce diskutovat už o rok později. Vzhledem k důrazu, který klademe na své zdraví, je zjevné, že se tu slibně rozvíjí velmi zajímavý nový byznys.

O 3D tiskárnách se zatím převážně mluví v souvislosti s plastovými modely či prototypy výrobků, ale v laboratořích se pracuje i na řadě dalších využití. Jedním z nich je to medicínské – a vzhledem k faktu, že každé lidské tělo je jedinečné, právě zde nabízejí 3D tiskárny velikou výhodu – schopnost poměrně rychle vytisknout potřebný objekt přesně na míru. Nejde přitom jen o tisk neživých objektů, pracuje se i na 3D tisku ze živých buněk.

Technologie biotisku, jak Gartner označuje medicínské využití 3D tisku pro tvorbu živých tkání a orgánů, postupuje podle analytiků tak rychle, že již během dvou let vyvolá debaty o etickém rozměru takového počínání. A už příští rok prý dojde doslova k explozi poptávky po technologiích 3D tisku pro účely tisku neživých medicínských objektů – například částí končetin.

„Zařízení pro 3D tisk se schopností tisknout lidské orgány a tkáně se budou vyvíjet daleko rychleji než obecné chápání a akceptování následků této technologie,“ předvídá Pete Basiliere z Gartneru. A zástupci Gartneru uvádějí i konkrétní příklady: loňskou operaci průdušnice u dvouletého dítěte v USA a její nahrazení umělou, vytvořenou z jeho kmenových buněk, nebo v Číně vyvinutou tiskárnu biomateriálu Regenovo; ta prý byla schopna vytisknout malou pracující ledvinu, která vydržela fungovat čtyři měsíce. Nicméně samotní zástupci Regenova tvrdí, že tisk funkčních orgánů vhodných k transplantaci si vyžádá ještě hodně vývoje – a jako realistický uvádějí horizont deseti až dvaceti let.

Desetiletý horizont se může zdát vzdálený, ale 3D tisk kompletních lidských orgánů nepochybně není první komerční metou, které bio-3D-tiskový byznys dosáhne. A tak se podle Basiliereho už brzy budeme muset začít vypořádávat s otázkami, jak přesně naložit se zdokonalenými orgány obsahujícími i jiné než lidské buňky, nebo kdo bude garantovat odpovídající kvalitu takových orgánů

Jistě, může se ukázat, že k cíli vedou vhodnější cesty. Ale zrovna tak může jít v případě 3D biologického tisku o cestu, která dá vzniknout byznysu s ohromujícím potenciálem. Rozhodně proto stojí zato jej přinejmenším sledovat.

 

Petr Mandík, editor OnBusiness.cz

Nenechte si ujít ani další pohled do budoucnosti: Na využití rozšířené reality v byznysu.


(3. 2. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2022 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(671)