O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2025
Zkušenosti podnikatelů v ČR
To nejlepší z IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2025
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

36 milionů padělků na hranicích EU: Levné a nebezpečné

Podle výroční zprávy Komise o celních opatřeních k prosazování práv duševního vlastnictví zadržely celní orgány v roce 2013 v EU téměř 36 milionů výrobků, u nichž panovalo podezření z porušení práv duševního vlastnictví. Je to sice méně než v předchozích letech, přesto odhadovaná hodnota zadrženého zboží přesahuje 760 milionů eur. Otázkou je, kolik padělků se ovšem dostalo za hranice...

Algirdas Šemeta, komisař pro daně, cla, boj proti podvodům a audit, k tomu uvedl: „Evropa vytváří hodnoty v inovacích a kreativitě. Ochrana práv duševního vlastnictví je důležitá nejen pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů, ale také v EU podporuje růst a zaměstnanost. Dnešní zpráva ukazuje, že padělat lze jakékoli výrobky a že celníci odvádějí při jejich zajišťování dobrou práci.“

Co se nejčastěji padělá

Mezi nejčastěji zadržené padělky patří oblečení (12 % veškerého zabaveného zboží) a léky (10 %). V roce 2013 se v přibližně 70 % zásahů jednalo o poštovní a kurýrní zásilky a 19 % takto zadrženého zboží tvořily léky.

Zhruba 90 % všech zadržených výrobků bylo zničeno nebo bylo zahájeno soudní řízení s cílem určit charakter porušení předpisů. Hlavní zemí původu padělaného zboží zůstává nadále Čína, na kterou připadá 66 % všech zadržených výrobků, dalších 13 % pocházelo z Hongkongu. U určitých kategorií výrobků jsou však na prvních místech jiné země, v případě parfémů a kosmetiky Turecko a u potravin Egypt.

Nebezpečné padělky

Ochrana práv duševního vlastnictví je podle strategie EU 2020 základem ekonomiky EU a hlavní silou dalšího růstu v oblastech, jako je výzkum, inovace a zaměstnanost. Účinné prosazování práv duševního vlastnictví má podle ní rovněž zásadní význam pro zdraví a bezpečnost. Některé padělané výrobky (např. potraviny, kosmetické přípravky a hračky) vyráběné v neregulovaném prostředí totiž mohou být pro občany nebezpečné.

Při zabraňování vstupu pochybných výrobků do Unie hrají celní orgány EU klíčovou roli. Od roku 2000 vydává Komise o činnosti celní správy v oblasti prosazování práv duševního vlastnictví výroční zprávy, které vycházejí z údajů, jež Komisi poskytují celní orgány jednotlivých zemí. Tyto zprávy jsou cenným zdrojem informací pro analýzu porušování práv duševního vlastnictví v Unii, kterou provádějí jak orgány celní správy, tak instituce EU (např. Středisko pro sledování porušování práv duševního vlastnictví).


(7. 8. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Padělky
Proto neutrácím peníze za značkové věci. V dnešní době se padělá kde co, tak si člověk pravostí nemůže být skoro jistý. Třeba parfém jsem zjistila, že mi stačí úplně běžný z https://www.esensino.cz/ ....

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2025 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1338)