O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

206 miliard eur: Tak vypadá přínos otevřených dat v EU do roku 2020

Přístup k otevřeným a velkým datům spolu s řízením založeném na využití takových dat by mohl do roku 2020 přinést evropskému hospodářství 206 miliard eur. Zmíněný růst za dané období odpovídá ekvivalentu 1,9 % hrubého domácího produktu (HDP) EU, což se rovná jednoročnímu růstu HDP celé EU. Tvrdí to studie Otevřená a velká data v Evropě: Motor růstu, nebo promarněná příležitost? sponzorovaná společností Microsoft. Růst HDP pro Českou republiku je odhadován na 2,0 % a nejvyšší potenciál představuje výrobní sektor navázaný na mezinárodní obchod.

Studie, která byla zveřejněna včera na půdě Evropského parlamentu, dále uvádí, že takovýto přístup by přinesl zvýšení HDP v severní Evropě o (2,2 %), v nových členských státech3 (1,9 %) a jižní Evropě (1,6 %). Mezi ekonomické sektory, ve kterých by mohl být nejvyšší růst, patří podle studie obchod (47 miliard eur), výroba (45 miliard eur), veřejná správa (27 miliard eur) a zdravotnictví (10 miliard eur).

Prezident Microsoftu pro Evropu, Jan Mühlfeit, k tomu říká: „Přístup k otevřeným a velkým datům otevírá nové možnosti pro růst ekonomiky, vytváření pracovních míst a příležitostí pro všechny Evropany v podobě snížení nákladů nebo dostupnějších technologií. Nové obchodní příležitosti by se tak otevřely nejenom velkým podnikům, ale zejména menším a středním podnikům, které jsou motorem evropského růstu HDP, na němž se podílejí více než 60 %.“

Přínosy ve veřejném sektoru

Dalším zjištěním zprávy je, že přístup k otevřeným a velkým datům skýtá značný potenciál pro efektivnější a transparentnější služby veřejného sektoru. Od aplikací, které umožňují obyvatelům měst snadněji plánovat cestu veřejnou dopravou, až po poskytování relevantních informací občanům o úsporách energie v jejich domácnostech. Zpráva vyzdvihuje potenciál posílení veřejné kontroly a zlepšení debaty o krocích a službách státní správy.

Zpráva vyzývá politiky, aby v rámci EU prostřednictvím harmonizace regulačních opatření a norem v oblasti datových služeb spolupracovali na projektech, jakým je např. posílení jednotného trhu s digitálními technologiemi, aby se využitím otevřených a velkých dat zajistila vyšší konkurenceschopnost v Evropě a menší zaostávání v oblasti inovací a zabezpečilo se financování inovativních datových řešení.


(31. 1. 2014 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(681)