O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Slovník ekonomických pojmů
Plánovací kalendář 2024
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Nejlepší IT: Pozoruhodné IT produkty pro rok 2024 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů
Praktické informace pro firmy

2/3 českých firem může mít problémy s evropskou regulací ochrany osobních údajů

Přibližně polovina respondentů aktuálního výzkumu společnosti Safetica o společné evropské regulaci ochrany osobních dat uvedla, že tato iniciativa Evropské unie je prospěšná pro ochranu soukromí občanů EU. Dodejme, že na její podobě se v červnu 2015 dohodli ministři spravedlnosti členských států EU. Které firmy ale splní nejvyšší standardy ochrany osobních údajů?

Řada firem nepochybně půjde regulaci již během dvouletého přechodného období naproti. Pro firmy se tedy jedná o vhodnou příležitost, jak vylepšit zabezpečení proti úniku dat na úroveň požadovanou EU, které dle průzkumu dosud schází 58 procentům firem.

Dostatek informací o regulaci

Až 60 procent českých firem z průzkumu zatím však nemá dostatek konkrétních informací o společné evropské regulaci ochrany osobních údajů. Valná většina z nich přitom osobní údaje, například data svých zaměstnanců, zpracovává.

Až 69 procent firem neví o chystaném opatření požadujícím najmout tzv. Data Officer, tedy inspektora ochrany osobních údajů, ve firmách nad 250 zaměstnanců. O možnostech podání stížností u národního regulátora pak neví shodných 69 procent respondentů. Tyto stížnosti mohou být podány proti prohřeškům při zpracování osobních údajů, a to i když jsou zpracovány kdekoliv jinde v EU.

Proč nová regulace

K nové regulaci EU přistupuje zejména proto, že stará úprava pochází ještě z roku 1995. “V roce 1995 ztratit například osobní údaje zákazníků znamenalo předat někomu fyzicky třeba i několikakilovou složku papírů. V dnešní době jde o jeden klik myší, který můžete udělat úmyslně nebo také nedopatřením,“ připomenul Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica.

Dvouleté přechodné období do plné platnosti těchto opatření ovšem podle 66 procent dotázaných není postačující pro update softwarových a jiných mechanismů pro ochranu dat ve firmách. „Je pravda, že české firmy v softwarových nástrojích pro prevenci úniku dat pokulhávají. Nicméně je dobré podívat se na to, jak citlivě spotřebitelé vnímají nakládání s jejich daty uvnitř firem. Téma ochrany digitálních dat je tedy mnohem víc než právní otázka. Jde především o posílení konkurenceschopnosti firmy v tržním prostředí,“ dodal Mahdal.


(17. 7. 2015 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2024 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(1954)