Globální investiční organizace koncernu Intel Intel Capital oznámila zřízení fondu Intel Capital Diversity Fund, jehož prostřednictvím bude investovat do technologických startupů vedených ženami a příslušníky marginalizovaných menšin. Byly též představeny první investice fondu do čtyř firem vedených průkopníky ve svých oborech. Fond je s objemem zhruba 125 milionů dolarů podle zástupců Intelu největší svého druhu na světě, jeho investice budou pokrývat široké spektrum inovativních odvětví.
„Naším cílem je prostřednictvím fondu smysluplně podporovat takovou pracovní sílu, jež bude svým zastoupením odrážet situaci ve společnosti a tím bude v konečném důsledku přinášet výhody naší společnosti a ekonomice jako celku,“ říká generální ředitel Intelu Brian Krzanich.
Novinka přichází takřka vzápětí po lednovém ohlášení iniciativy Diversity in Technology, jež byla navržena s cílem podpořit rozmanitost ve společnosti Intel a v technologickém odvětví obecně. Intel deklaroval svůj záměr dosáhnout do roku 2020 plnohodnotného zastoupení žen a marginalizovaných menšin mezi svými americkými zaměstnanci.
„Jsme hrdí na to, že jsme se ujali vůdčí role směřující k širšímu zastoupení žen a menšin v technologickém odvětví,“ říká Lisa M. Lambertová, výkonná ředitelka a viceprezidentka fondu Intel Capital, do jejíž působnosti Intel Capital Diversity Fund spadá. „S novým fondem Intel Capital usiluje o investice do nejlepších talentů z nejrůznějšího prostředí za účelem podpoření inovací určených širokému spektru zájemců“
Podle nedávného průzkumu Babson College má pouhých patnáct procent amerických firem financovaných z venture kapitálu ve svém výkonném týmu ženu a do firem s ženou v čele směřují pouhá tři procenta celkového venture kapitálu.
Navíc podle nedávného průzkumu méně než jedno procento zakladatelů společností v Silicon Valley je afroamerického nebo latinskoamerického původu; téměř sto procent zakladatelů získávajících investice jsou běloši nebo Asiaté.
Intel Capital Diversity Fund by spuštěn investicí do čtyřech společností, které získají přístup k rozvojovým programům, globální síti, technologickým zkušenostem a firemnímu kapitálu. O jaké společnosti jde?
Brit + Co (San Francisco) podle Intelu podporuje kreativitu vzděláváním, inspirací a podporou žen a dívek. Je to mediální a e-commerce platforma, která pořádá online kursy a tutoriály, v nichž se účastníci učí různým dovednostem od kaligrafie až po budování technologických zařízení na platformách Intel Galileo.
CareCloud (Miami) je podle Intelu předním poskytovatelem cloudového managementu, elektronických zdravotních dokumentací (EHR) a lékařského fakturačního softwaru. Dále poskytuje služby lékařským koncernům. Intel a CareCloud nedávno vytvořily studii o cloud computingu ve zdravotnictví.
Mark One (San Francisco) využívá hardwarového modulu Intel Curie s jehož pomocí vytvořil inteligentní hrníček schopný rozpoznat jakýkoli nápoj, který se do něj nalije. Na základě toho zobrazí nutriční obsah a synchronizuje všechny návyky pitného režimu uživatele s chytrým telefonem.
Venafi (Salt Lake City) je podle Intelu imunitní systém pro internet (Immune System for the Internet). Venafi ochraňuje základní prvek veškeré kybernetické bezpečnosti – kryptografické klíče a digitální certifikáty. Neustále vyhodnocuje, které klíče a certifikáty jsou důvěryhodné, chrání ty, které by důvěryhodné být měly, a opravuje nebo blokuje ty, které nejsou.