Počet českých firem, s vlastníkem v daňovém ráji, v roce 2018 zaznamenal téměř dvouprocentní pokles. V zemích s daňovým zvýhodněním aktuálně sídlí 12 805 českých firem. Podle analýzy poradenské společnosti Bisnode, jedničce v poskytování ekonomických informací, je to o 226 firem méně než na konci roku 2017, kdy bylo v daňových rájích evidováno 13 031 českých společností. V destinacích považovaných za daňový ráj je aktuálně nejméně českých firem za posledních pět let.
„Počet českých firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, klesá už třetí rok v řadě za sebou. Pozlátko tradičních daňově zvýhodněných destinací se pozvolna vytrácí tak jak se mění podnikatelské prostředí – od prolomení bankovního tajemství po zavedení registru konečných vlastníků,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že z daňového ráje je aktuálně kontrolováno 2,59 % českých firem oproti 2,74 % na konci roku 2017.
Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, se meziročně skokově propadl dokonce o více než pětinu na 326,6 miliardy korun. Celkový zahraniční kapitál v českých firmách se ve stejném období snížil o necelých 28 miliard.
V loňském roce se podnikatelé zaměřili zejména na nové, netradiční destinace, které jsou schopny nabídnout výhodné podmínky. Nejvíc nových firem v loňském roce přilákal Hongkong (31 nových) a Spojené arabské emiráty (19). Naopak odliv firem z daňových rájů dlouhodobě táhne Nizozemí, ze kterého se v uplynulém roce stáhlo dalších 118 společností. Výrazný pokles zaznamenaly také Kypr (-49), Lucembursko (-42) a Seychely (-38).