O nás     Inzerce     KontaktVěrohodné informace z byznysu již od roku 2013
Hledat
Nepřehlédněte: Podnikání a koronavirus: omezení, náhrady...
Plánovací kalendář 2021
Zkušenosti podnikatelů v ČR
Tip: Pozoruhodné IT produkty 2021 podruhé
Hlavní rubriky: Ekonomika, Podnikání, Investice, Reality, Lidé, Peníze, Technologie, Zkušenosti, Speciály

Slovník ekonomických pojmů

Praktické informace pro firmy

10 tipů pro moderní a úspěšnou firmu

Co udělat pro to, aby byla firmy úspěšná? Tuto otázku si nepochybně klade nejeden podnikatel i přesto, že se mu třeba právě daří. Nikdo totiž neví, co se stane v budoucnu. Nástrojem, který může hodně pomoci, jsou obecně moderní technologie. Bask Iyer, CIO společnosti VMware nabízí své tipy, co neopominout.

Hned v úvodu je nutno poznamenat, že ačkoli se jeho tipy úzce dotýkají informačních technologií, řada rad, které dále zazní, platí jistě zcela obecně a lze je využít v jakékoli organizaci.

1. Nejúspěšnější IT organizace budou ty, které zůstanou nejrozmanitější

Inovacím - nejcennější komoditě v IT pro příští desetiletí - se nejlépe daří při rozmanitosti. Nejinovativnější IT týmy budou ty, které přijmou kulturu, kde budou moci všichni zaměstnanci přispívat svými nápady. A to platí nejen v IT, samozřejmě.

2. Na kultuře záleží více než kdy dříve

Významným přínosem je zavádění agilních přístupů, ale neexistuje jediné univerzální řešení. Lidé nemají rádi změny. Důležité je proto vybudovat kulturu, kde jsou každému ihned zřejmé přínosy - lepší spolupráce, transparentnost, rychlejší dodání. Lidé musí také vědět, jaký je obchodní přínos každého projektu.

3. Jde o kvalitu, nikoli kvantitu

Tým zhruba deseti lidí vyvinul WhatsApp, celosvětově nejoblíbenější komunikační službu. WhatsApp dosáhl 1,5 miliardy uživatelů a koupil ji Facebook za 19 miliard dolarů. Konvenční IT struktury ustupují pružnějším a akceschopnějším týmům, jejichž heslem je experimentovat, inovovat, učit se, narážet a zkoušet znovu.

4. IT získá v podniku prominentní postavení

Ano, to platí. Musí však o něj neustále bojovat. Pro CIO (šéfa informatiky) nebo IT lídry nebyla ještě příznivější situace vzhledem k intenzivním snahám podniků o digitalizaci. Digitální transformace má vliv na vše od dodavatelského řetězce po zkušenost zákazníka a stále více IT ředitelů bude nejen odpovědných za vedení částí podniku, ale bude se také připravovat na roli CEO.

5. Celá odvětví se budou transformovat díky IoT a inteligentním zařízením na okraji sítě

Snímače, RFID tagy a další zařízení internetu věcí (IoT) již dnes do průmyslu přináší revoluční změny. Inteligentní léčiva a elektronické zdravotní záznamy budou transformovat zdravotnictví. Chytré senzory ve městech pomohou zvýšit bezpečnost a zlepšit čistotu. IoT informace v motorovém vozidle jako diagnostika nebo připojené aplikace mění způsob řízení a zážitek z něj.

6. Vyndejte bílé tabule

Nejen IT lídři budou muset srozumitelně vysvětlovat, co nově nastupující technologie znamenají pro jejich podniky. Například není nutné, aby každý v podniku rozuměl principům zpracování přirozeného jazyka. Ale musí rozumět tomu, jak taková technologie může přispět ke zlepšení zákaznické zkušenosti a pomoci získat nové užitečné poznatky.

7. Každý je spotřebitelem

Mobilní a spotřebitelské technologie vytváří přívětivější pracovní prostředí, které podporuje spolupráci a kreativitu. Zároveň však zvyšují očekávání zaměstnanců ohledně uživatelského komfortu u nejnovějších technologií. Ředitelé a manažeři IT budou hrát důležitější úlohu jednak při přizpůsobování podnikového IT tomuto trendu a uspokojování představ zaměstnanců, jednak při minimalizaci souvisejících rizik.

8. Umělá inteligence se stane běžnou technologií

Bude nějakou dobu trvat, než odezní současná vlna popularity umělé inteligence (AI). V průběhu roku se mezitím dočkáme významných pokroků v této oblasti. Zaznamenáme také silnější potřebu transparentnosti AI, aby bylo zřejmé, jak nakládá s daty a proč.

9. Ochrana soukromí a etika v digitálním prostoru: Postupujeme správně?

Firmy musí získat důvěru zákazníků pečlivou ochranou jejich osobních údajů. V opačném případě to pro ně bude mít neblahé následky.

10. 5G, AR a VR

Letošní rok bude významný z hlediska spouštění sítí 5G (nové rychlé mobilní sítě 5. generace), zejména v Číně, USA, Japonsku, Jižní Korei a Velké Británii. Ale podle Iyera skutečný boom nastane až v roce 2020. Je představitelné, že se díky 5G rozšíří možnosti našich chytrých telefonů o virtuální a obohacenou realitu (AR/VR). Autonomní vozidla nezůstanou daleko pozadu, protože AI společně s 5G umožní to, co se ještě donedávna zdálo jako hudba daleké budoucnosti. Dojde k tomu v roce 2019? Pravděpodobně nikoli. Ale v každém případě na to je třeba být připraven.


(27. 2. 2019 | redakce2)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2013-2021 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(4497)