Změna směru: ČNB zvyšuje úrokové sazbyBankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla zvýšit úrokové sazby. Její rozhodnutí je v souladu s předpoklady analytiků, kteří tento krok očekávali jako logickou reakci na vývoj české ekonomiky. Zvýšení úrokových sazeb ČNB by mělo vést ke zvýšení úrokových sazeb hypoték a tím ke zpomalení růstu cen nemovitostí, omezit by se měl například také objem rizikových úvěrů.

A teď už ke konkrétním novým hodnotám úrokových sazeb: Dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) zvyšuje ČNB o 20 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby o 25 bazických bodů na 0,50 %.

Dodejme, že repo sazba je využívána při takzvaných repo operacích, kdy ČNB od bank stahuje přebytečnou likviditu oproti cenným papírům s příslušným úrokem, za lombardní sazbu ČNB poskytuje peníze komerčním bankám. Vyhlášená dvoutýdenní repo sazba slouží jako maximální limitní sazba, za kterou mohou být banky v repo tendru uspokojovány. 2T repo sazba je stanovena jako maximální možná sazba úroku při operacích se splatností dva týdny.

Diskontní sazba, za kterou ukládají komerční banky peníze u ČNB, byla ponechána na úrovni 0,05 %.

Jedná se o první změnu úrokových sazeb od listopadu 2012 (tehdy repo sazba činila 0,25 %, na 0,5 % byla naposledy v červnu 2012), kdy došlo ke snížení repo sazby na tzv. technickou nulu. Dnešní rozhodnutí současně představuje první zvýšení domácích úrokových sazeb od února 2008. Tehdy se repo sazba zvýšila z 3,5 % na 3,75 %, o půl roku později pak byla opět snížena na 3,5 %.

Obecně se předpokládá, že zvýšení úrokových sazeb povede ke zchlazení přehřívající se tuzemské ekonomiky a ke snížení inflace, která už překročila 2% cíl ČNB. Rovněž by mělo vést k dalšímu posílení kurzu koruny, jenž se už nyní v reakci na zvýšení sazeb posunul na jevyšší úroveň od konce intervencí - až k 25,90 Kč za euro.

Podle analytiků sice první zvýšení úrokových sazeb nebude mít na ekonomiku větší reálný dopad, jde ale o důležitý signál o změně trendu. Další zvýšení sazeb se očekává ještě během tohoto roku.


(3. 8. 2017 | redakce2)


Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<

Nepřehlédněte nové odborné speciály

Reality v ČR, Zabezpečení dat, Formuláře - podnikáníČlánky čtenářů

Autobusové nádraží Zličín – kde je c...


Můžete jet soukromě, nebo třeba služebně, každopádně když cestujete z Prahy na západ, jihozápad nebo severozápad, pojedete možná z autobusového nádraží Zličín. Pokud...

Jak vypnout zprávy webů v prohlížeči


Rozmohl se nám tady takový nešvar - lecjaký zpravodajský web teď v prohlížeči stále dokola otravuje s tím, abyste si zapnuli jeho zprávy do prohlížeče. A vy musíte s...

Komentáře čtenářů

Děkuji
To byl nepříjemný překlep, opraveno. V obou případech jde o předpověď do roku 2020. Děkujeme za upozorně...>>
Konkrétněji, prosím
My ale nikde nepíšeme, že jinde se to neděje. Pokud máte informace o konkrétních větších výpadcích, ocen...>>
Drobné
Mám obavu, že u většiny nákupů ty drobné nebudou stát za trable, které s tím budou spojené. Z lenosti si...>>

©2013-2018 OnBusiness.cz, ISSN 2336-1999 | Názvy použité v textech mohou být ochrannými známkami příslušných vlastníků.
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: BusinessIT(at)Bispiral.com | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu OnBusiness.cz a ochrana soukromí | pg(3381)